Rețele de socializare

Moldova

Detalii despre tragedia de la Hâncești. Ce spune ANSA despre preparatul folosit de minore contra păduchilor.

În legătură cu cazul de intoxicație, care a avut loc în satul Crasnoarmeiscoe, raionul Hâncești, Agenția Națională pentru Siguranța Alimentelor  s-a autosesizat și a format un grup de lucru pentru efectuarea anchetei în scopul investigării cazului. Grupul de lucru s-a deplasat la fața locului.

Publicat

Din informațiile preliminare a devenit clar că s-a folosit un medicament de uz veterinar Diacidol 60 % (subst. farmacologic activă diazinon) înregistrat în Republica Moldova, care din spusele membrilor familiei, a fost procurat de către mama unei fetițe de la o farmacie veterinară cu un an în urmă pentru tratarea unor capre de paraziți externi. Dar, contrar declarațiilor, în 2018 mama a folosit produsul pentru tratarea pediculozei la fiicele sale. Farmacia veterinară, pentru verificarea condițiilor eliberării produsului dat, încă nu a putut fi identificată cu exactitate. Pe data de 27.08.2019, s-a concluzionat că fetele singure au găsit restul de produs neutilizat și l-au aplicat într-o formă diluată pe cap pentru combaterea pediculozei.

Agenția Națională pentru Siguranța Alimentelor consideră că în cazul dat a avut loc utilizarea în afara indicațiilor de pe eticheta medicamentului de uz veterinar, cu supradozări evidente fapt ce a produs o intoxicație generală gravă a organismului uman.

Agenția Națională pentru Siguranța Alimentelor atenționează despre inadmisibilitatea utilizării medicamentelor de uz veterinar la oameni. Este interzisă folosirea în oricare scopuri la oameni, inclusiv în contextul cazului dat. La utilizarea preparatelor, deținătorii de animale, până la începerea tratamentului trebuie să consulte un medic veterinar pentru o asistență veterinară specializată.


La procurarea medicamentelor de uz veterinar,  proprietarii de animale trebuie să le folosească strict conform indicațiilor pentru care medicamentele  sunt destinate. Diazinonul este un produs toxic. Înaintea utilizării deținătorii de animale trebuie să citească atent eticheta și prospectul de utilizare. În cazul administrării medicamentelor de uz veterinar la animale de la care se obțin produse alimentare – a se respecta perioada de așteptare indicată pe produs. Oricare resturi de medicamente de uz veterinar neutilizate trebuie păstrate în condiții sigure, la temperaturi indicate pe produs, departe de copii sau trebuie returnate în farmacia veterinară de unde acestea au fost procurate.

Agenția a demarat mai multe controale inopinate la agenți economici pentru verificarea respectării cerințelor sanitar- veterinare la etapa distribuției și comercializării produsului Diacidol 60 %. La fel, Agenția planifică elaborarea materialelor informative pentru informarea publicului larg despre riscurile iminente la care se expun în caz de astfel de utilizări a  medicamentelor de uz veterinar.

Ancheta este în continuare în derulare.


Moldova

Țeapă de 800 de mii de lei: Un bărbat din Bălți a fost reținut pentru o escrocherie de proporții

Un bărbat de 49 de ani din Bălți a fost reținut de polițiști și procurori, fiind suspectat că ar fi înșelat un investitor cu aproape 800 de mii de lei. Suspectul ar fi făcut parte dintr-o rețea care se prezenta ca specialist în piața valutară și investiții în metale prețioase, promițând câștiguri rapide printr-o aplicație fictivă.

Publicat

Totul a început atunci când victima, un bărbat de 42 de ani, a fost sunată de persoane necunoscute, care i-au oferit o „oportunitate unică” de a câștiga bani din investiții online. Ca să le câștige încrederea, escrocii l-au convins să instaleze pe telefon o aplicație de control de la distanță și o platformă falsă de tranzacționare.

Așa a ajuns victima să transfere peste 717 mii de lei în conturile escrocilor. La scurt timp, i s-au cerut alți 157 de mii de lei, moment în care bărbatul a realizat că a fost păcălit și a alertat autoritățile.

În timpul flagrantului, suspectul a fost prins chiar când încasa ultima tranșă de bani. Acum se află în arest preventiv pentru 30 de zile, iar cercetările continuă pentru identificarea tuturor complicilor.


Conform legii, pentru o astfel de escrocherie în proporții deosebit de mari, bărbatul riscă între 7 și 10 ani de închisoare.

Poliția îndeamnă cetățenii să fie vigilenți, să nu se lase atrași de oferte de îmbogățire rapidă și să nu instaleze aplicații de control la distanță, la cererea necunoscuților. În caz de suspiciuni, sunați imediat la 112.


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Noi detalii în cazul tentativei de contrabandă cu țigări de la Costești: 15 percheziții și alți 3 bănuiți.

Noi persoane bănuite în dosarul țigărilor de contrabandă depistate la postul vamal Costești. Ofițerii Serviciului Vamal, sub conducerea PCCOCS, anunță identificarea altor trei bănuiți și citarea unei alte persoane pentru audieri. Potrivit autorităților, Cei patru sunt cetățeni ai Moldovei cu vârste cuprinse între 37 și 45 de ani. Pentru acumularea probatoriului în acest dosar penal, au fost efectuate 15 percheziții autorizate în Bălți și alte localități din regiunea de nord a țării, de unde a fost ridicată tehnică de calcul, telefoane mobile și înscrisuri de ciornă, relevante pentru documentarea cazului.

Publicat

Amintim că, la data de 25 marie, a acestui an, un camion burdușit cu sute de mii de țigări de contrabandă a fost depistat de vameșii de la Costești. Potrivit Serviciului Vamal, ar fi vorba despre 870 de mii de țigări, care urmau să ajungă prin contrabandă în capitala României, București. Acestea erau ascunse într-un camion și erau trecute în declarația vamală drept „amestec uscat de ipsos de construcție”. Tentativa de contrabandă a fost descoperită după ce inspectorii vamali au observat neconformități în partea dreaptă a semiremorcii.

În urma celor descoperite, ofițerii Serviciului Vamal și procurorii PCCOCS au efectuat atunci trei percheziții în afara municipiului Chișinău. În urma descinderilor, au fost ridicate telefoane mobile utilizate în organizarea infracțiunii. De asemenea, au fost indisponibilizate și țigările depistate în autocamion și remorca acestuia. Totodată, a fost reținut un bărbat de 36 de ani, cetățean al Republicii Moldova, suspectat de implicare în activitatea ilegală. Acesta este șoferul camionului care s-a dovedit a fi și proprietarul companiei de transport implicate. Ulterior, la solicitarea procurorilor în instanța de apel bărbatul a fost plasat în arest preventiv. Acum, urmează să fie cercetată și implicarea celor patru persoane noi identificate din regiunea de Nord a țării, cu privire la care au fost efectuate cele 15 percheziții. Acțiunile de urmărire penală sunt în desfășurare pentru stabilirea tuturor circumstanțelor și identificarea tuturor persoanelor implicate. Potrivit legii, persoanele se prezumă nevinovate până la pronunțarea unei hotărâri judecătorești finale.


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Captură impresionantă, la Chișinău: Droguri de un milion și jumătate de lei, vândute prin „Telegram”.

Patru tineri, printre care și un minor, au fost reținuți de oamenii legii și sunt suspectați că ar face parte dintr-o rețea de trafic de droguri, care opera chiar Capitală. Membrii acesteia ar fi vândut substanțe narcotice în cantități considerabile, prin intermediul aplicației „Telegram”.

Publicat

Potrivit poliției, suspecții — trei tineri cu vârste între 19 și 24 de ani și un minor de doar 17 ani — ar fi avut rolul de curieri și depozitari. În urma perchezițiilor, polițiștii au descoperit un adevărat depozit de droguri: 2,5 kilograme de marijuana, peste 200 de grame de cocaină, amfetamină, hașiș, pastile „Xanox” și droguri de tip MDMA.

Valoarea totală a drogurilor ridicate este estimată la aproximativ un milion și jumătate de lei.

Trei dintre suspecți au fost reținuți pentru 72 de ore, iar minorul este cercetat în stare de libertate. Pe numele lor a fost deschis un dosar penal pentru „Circulația ilegală a drogurilor în proporții deosebit de mari”. Dacă vor fi găsiți vinovați, riscă între 7 și 15 ani de închisoare.



Citește mai departe

topul săptămânii