Rețele de socializare

Moldova

Un tânăr moldovean se legitima în Germania cu buletin românesc falsificat

Un conațional este cercetat de către polițiștii de frontieră în urma descoperirii în borsetă a unei cărți de identitate românească falsificată. În baza acestui document, cetățeanul se legitima în Germania, la locul de muncă. Incidentul a fost semnalat în punctul de trecere Cahul în după amiaza zilei de ieri, 7 august curent.

Publicat

În calitate de pasager a unui autoturism de rută ocazională Moldova-Germania, pe sensul de ieșire din țară s-a prezentat un bărbat de 21 de ani care s-a legitimat cu pașaportul eliberat de autoritățile naționale. Deoarece au apărut suspiciuni în urma unei discuții privind scopul călătoriei, dar și în baza analizei de risc, s-a luat decizia suplimentării controlului de frontieră. În rezultat, poliţiştii de frontieră au depistat în borseta tânărului o carte de identitate românească, eliberată pe numele acestuia. Din primele cercetări, în document au fost identificate mai multe elemente definitorii care nu corespund unui act autentic.

Posesorul buletinului, un locuitor al sat. Cîzlar, r-nul Leova, a comunicat că nu știa despre falsul actului, dar a recunoscut că l-a perfectat acum un an în Germania, contra sumei de 300 de euro, prin intermediul unui cetățean român.

Conform procedurilor legale, documentul a fost ridicat și urmează să fie supus expertizei. Tânărul moldovean și-a continuat călătoria, însă cu condiția revenirii în țară în timpul apropiat și cooperării cu oamenii legii pentru elucidarea cazului. Polițiștii de frontieră din Direcția regională SUD continuă cercetările pe faptul comiterii infracțiunii de fals în actele oficiale.


Moldova

/VIDEO/ Captură impresionantă, la Chișinău: Droguri de un milion și jumătate de lei, vândute prin „Telegram”.

Patru tineri, printre care și un minor, au fost reținuți de oamenii legii și sunt suspectați că ar face parte dintr-o rețea de trafic de droguri, care opera chiar Capitală. Membrii acesteia ar fi vândut substanțe narcotice în cantități considerabile, prin intermediul aplicației „Telegram”.

Publicat

Potrivit poliției, suspecții — trei tineri cu vârste între 19 și 24 de ani și un minor de doar 17 ani — ar fi avut rolul de curieri și depozitari. În urma perchezițiilor, polițiștii au descoperit un adevărat depozit de droguri: 2,5 kilograme de marijuana, peste 200 de grame de cocaină, amfetamină, hașiș, pastile „Xanox” și droguri de tip MDMA.

Valoarea totală a drogurilor ridicate este estimată la aproximativ un milion și jumătate de lei.

Trei dintre suspecți au fost reținuți pentru 72 de ore, iar minorul este cercetat în stare de libertate. Pe numele lor a fost deschis un dosar penal pentru „Circulația ilegală a drogurilor în proporții deosebit de mari”. Dacă vor fi găsiți vinovați, riscă între 7 și 15 ani de închisoare.



Citește mai departe

Moldova

Crimă cu sânge rece, la Ocnița: Un tânăr de 30 de ani, înjunghiat mortal în propria locuință.

O ceartă între doi amici de pahar s-a transformat într-o crimă, în satul Paustova, raionul Ocnița. În noaptea de 13 spre 14 iunie, poliția a fost alertată că un bărbat a fost găsit fără suflare în propria casă.

Publicat

Ajunși la fața locului, polițiștii au găsit trupul neînsuflețit al unui bărbat de 30 de ani. Acesta avea o plagă în zona pieptului, provocată de un obiect ascuțit.
Potrivit informațiilor preliminare, în acea seară, victima ar fi consumat băuturi alcoolice împreună cu un bărbat de 32 de ani, din același raion. La un moment dat, între cei doi ar fi izbucnit un conflict spontan, care a degenerat într-o altercație violentă. În timpul disputei, suspectul l-ar fi înjunghiat pe bărbat în piept, lovitura fiindu-i fatală. Potrivit ofițerului de presă al IP Ocnița, Svetlana Talpă, suspectul a fost reținut pentru 72 de ore.

Cadavrul victimei a fost transportat la Centrul de Medicină Legală pentru stabilirea exactă a cauzei morții. Cercetările continuă pentru a fi clarificate toate circumstanțele în care s-a produs crima. Dacă va fi găsit vinovat, bănuitul riscă până la 20 de ani de închisoare sau detenție pe viață.


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Denunțat de o viitoare polițistă: Un bărbat ar fi cerut 1.000 de euro ca să „rezolve” un permis auto.

Un bărbat din Chișinău a ajuns pe mâna ofițerilor SPIA și a procurorilor PCCOCS, după ce ar fi încercat să facă bani din trafic de influență. A fost denunțat chiar de o viitoare polițistă, căreia i-ar fi promis că o poate ajuta să obțină mai ușor permisul de conducere de categoria B, în schimbul sumei de 1.000 de euro.

Publicat

Potrivit anchetatorilor, bărbatul ar fi pretins că are relații la Secția de înmatriculare a vehiculelor din Chișinău și că îi poate convinge pe angajații de acolo să intervină în favoarea ei în timpul examenului auto.

Tranzacția s-a făcut în lei, echivalentul sumei fiind de 19.400 de lei. Individul nu a mai apucat, însă, să cheltuie nimic. A fost prins în flagrant, în momentul în care primea banii, iar asupra lui a fost găsită toată suma.

Pe numele acestuia a fost deschis un dosar penal pentru trafic de influență. Dacă va fi găsit vinovat, riscă până la 6 ani de închisoare sau o amendă de până la 150.000 de lei.



Citește mai departe

topul săptămânii