Rețele de socializare

Moldova

ATENŢIE! Va fi suspendat traficul rutier pe strada Nicolae Testemițanu

În perioada: 23 iulie – 24 august 2019 va fi suspendat traficul rutier pe strada Nicolae Testemițanu, pe tronsonul: strada Arborilor – strada I. Inculeț. Măsura este luată în contextul desfășurării lucrărilor de reabilitare a colectorului menajer-fecaloid din strada Nicolae Testemițanu.

Publicat

Având în vedere necesitarea executării lucrărilor de reabilitare a colectorului menajer pe strada Nicolae Testemițeanu, în perioada de referință, circulația transportului public va fi organizată după cum urmează. 

Ruta de autobuz nr. 9:

Traseul rutei se modifică după cum urmează:


În direcția or. Codru: de pe str. A. Mateevici pe străzile Pan Halippa, șos. Hâncești,  str. Miorița, str. Grenoble și în continuare pe traseul stabilit;

retur: – de pe str. Grenoble pe str. Gh. Asachi, str. Pan Halippa, str. Ismail și în continuare pe traseul stabilit;

Rutele de microbuz nr. 125, 190 și 191 se modifică după cum urmează:


În direcția spre str. N. Testemițanu: de pe str. Tighina pe str. A. Mateevici, str. Pan Halippa, șos. Hâncești, str. Miorița, str. Grenoble, str. N. Testemițanu și în continuare pe traseul stabilit;

retur – de pe str. N. Testemițanu pe str. Grenoble, Gh. Asachi, Pan Halippa, Ismail și în continuare pe traseul stabilit.

publika.md


Advertisement

Moldova

Malpraxis la spitalul din Soroca: Un medic, condamnat la închisoare după moartea unui pacient.

Un medic chirurg din cadrul Spitalului Raional Soroca a fost condamnat la 2 ani de închisoare, după ce un pacient internat cu ocluzie intestinală a murit, în urma nerespectării protocoalelor medicale.

Publicat

Potrivit procurorilor, pacientul în vârstă de 57 de ani, a fost internat pe 9 august 2023. Deși diagnosticul de ocluzie intestinală era clar, medicul nu ar fi dispus intervenția chirurgicală necesară în termenul prevăzut de ghidul medical – maximum 48 de ore dacă tratamentul conservator nu funcționează.
După câteva zile, pacientul a fost externat, fără să fie operat. Starea lui s-a agravat, iar ulterior a fost transferat la Institutul de Medicină Urgentă din Chișinău. A fost operat de urgență, dar era prea târziu. A murit pe 21 august, în secția de reanimare.
Potrivit raportului de expertiză judiciară, medicul nu a respectat protocolul clinic național privind tratarea ocluziei intestinale superioare și nici nu a informat pacientul în mod corespunzător. De asemenea, nu a fost documentat niciun refuz scris din partea bolnavului privind intervenția.
Magistrații au decis condamnarea medicului la 2 ani de detenție într-un penitenciar de tip deschis. În plus, acesta nu va mai avea dreptul să profeseze timp de 3 ani și a fost obligat să plătească 250.000 de lei despăgubiri rudelor pacientului.
Medicul se declară nevinovat. Sentința nu este definitivă și poate fi contestată la Curtea de Apel Nord.


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Escrocherii în numele criptomonedelor: Un call-centru ilegal, coordonat de un ucrainean, a fost destructurat.

Un nou „centru de escrocherii” a fost anihilat de oamenii legii, în capitală. Sub paravanul unui call-centru, mai mulți indivizi înșelau oameni din afara țării, promițându-le câștiguri rapide din investiții în criptomonede.

Publicat

Oamenii legii în cooperare cu procurorii PCCOCS și mascații de la „Fulger”, au descins în trei locații din municipiul Chișinău.

În urma perchezițiilor, a fost reținut presupusul lider al grupării – un bărbat de 33 de ani, cetățean ucrainean, cu reședință în Republica Moldova.

Potrivit anchetei, acesta ar fi coordonat o rețea de operatori care contactau potențiale victime, pretinzând că oferă consultanță în investiții online. Odată convinși, clienții transferau sume importante pe platforme aparent sigure, însă banii ajungeau în realitate în conturile controlate de grupare.


Din centrele verificate, polițiștii au ridicat peste 50 de telefoane mobile, zeci de laptopuri, un server ascuns într-un depozit de la marginea orașului, precum și două mașini de lux, despre care se presupune că au fost achiziționate din banii obținuți ilegal.

În sistemele informatice au fost identificate aplicații de tranzacționare, inclusiv în criptomonede. Toate echipamentele vor fi supuse expertizei.

Pe caz a fost deschis un dosar penal pentru escrocherie în proporții deosebit de mari și spălare de bani. Procurorii au cerut aplicarea arestului preventiv.


Cercetările continuă pentru a identifica toate victimele și pentru a stabili valoarea prejudiciului.


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Tragedie pe zebră, la Telenești: Un biciclist a fost lovit mortal de o mașină, în timp ce traversa strada.

Accident cu final tragic în raionul Telenești. Un bărbat de 40 de ani a murit pe loc, după ce a fost lovit în plin de un automobil, chiar în timp ce traversa strada pe zebră, având bicicleta de mână.

Publicat

Totul s-a întâmplat în prima parte a zilei de 20 iunie, în apropiere de satul Sărăteni. Potrivit datelor preliminare oferite de poliție, biciclistul traversa regulamentar, însă șoferul în vârstă de 65 de ani nu ar fi frânat la timp și l-a izbit violent.

Impactul a fost atât de puternic, încât bărbatul nu a mai avut nicio șansă. Echipajul medical ajuns la fața locului nu a putut decât să constate decesul. Martorii spun că totul s-a petrecut într-o fracțiune de secundă, iar victima a fost aruncată pe carosabil câțiva metri.

Polițiștii au intervenit imediat și au izolat perimetrul, pentru a documenta toate detaliile.


Autoritățile le reamintesc șoferilor că pietonii au prioritate pe trecerea marcată, iar nerespectarea regulilor de circulație poate avea consecințe fatale.


Citește mai departe

topul săptămânii