Rețele de socializare

Moldova

/VIDEO/ 77 de șoferi în stare de ebrietate, depistați conducând unități de transport pe drumurile din țară.

Până unde poate ajunge iresponsabilitatea oamenilor? Ce urmează dincolo de 1,81 mg/l sau 1,12mg/l în aerul expirat?

Publicat

Zilnic, ofițerii de patrulare depistează și înlătură de la volanul unităților de transport conducători auto care urcă la volan după ce au consumat alcool. Unii dintre ei abia de se mai țin pe picioare, însă se consideră nemuritori și puțin le pasă de consecințe. Nu-i impresionează multiplele cazuri făcute publice, în care familii întregi au decedat din cauza unui șofer beat.

Ei consideră că totul o să fie bine, însă din păcate nu e chiar așa; un conductor în stare de ebrietate poate să- și încheie călătoria doar într-un scenariu negativ.

Pe parcursul wekeend-ului precedent, ofițerii INP au reușit să depisteze 77 de conducători auto în stare de ebrietate, cu un grad de alcoolemie record. De data asta au fost depistate în stare avansată de ebrietate la volan și câteva femei.


Precizăm că gradul minim de ebrietate este stabilit de la 0,15 mg/l până la 0,3 mg/l în aerul pur expirat, iar starea avansată de ebrietate este considerată în cazul depăşirii de 0,3 mg/l în aerul pur expirat. În ambele cazuri conducătorii auto rămân fără permis de conducere.


Moldova

/VIDEO/ Crimă obscură în sudul țării: Un bărbat a decedat fiind bătut de propriul fiu. Familia a încercat să-i ascundă fapta.

Crimă obscură în sudul țării. Un bărbat a decedat pe patul de spital, după câteva zile de luptă pentru viață, și asta după ce ar fi fost bătut de propriul fiu.

Publicat

Cazul s-a produs într-o locuință din localitatea Cioburciu, Raionul Ștefan Vodă. Poliția a fost sesizată de membrii familiei, care au declarat că l-au găsit pe bărbat cu multiple vătămări corporale, fapt pentru care a fost internat la spital, după care a decedat.
La etapa incipientă a investigațiilor, s-a stabilit că victima în vârstă de 53 de ani locuia împreună cu soția și copiii. Rudele bărbatului au fost audiate. Acestea, în scopul camuflării faptelor reale, au declarat că în ziua când s-au adresat la 112, bărbatul, fiind în stare avansată de ebrietate, a ieșit în curte și a căzut.
Cu toate acestea, ofițerii de investigații au avut dubii cu privire la vedicitatea declarațiilor martorilor. Astfel, în timpul cercetării cazului și urmare a informațiilor relevante obținute de către ofițerii de investigație, precum și analizarea detaliată a probelor medico-legale, s-au stabilit noi circumstanțe, oamenii legii reușind să contureze fapta.
În speță, cu trei zile înainte de a fi sesizate organele competente, la domiciliu, victima ar fi avut un conflict cu toți membrii familiei, în urma căruia, propriul său fiu, în vîrstă de 28 ani, i-ar fi aplicat multiple lovituri cu pumnii și picioarele, care au dus la agravarea sănătății, fapt pentru care au sesizat organele competente.
Astfel, s-au aflat noi detalii stabilidu-se și faptul că martorii au declarat informații false anchetei, fiind deconspirat întregul mecanism de camuflare a infracţiunii. Au fost acumulate probe importante care au dus la reținerea fiului victimei pentru 72 de ore. Ulterior acesta a fost plasat în arest pentru 30 de zile. De menționat că, tânărul colaborează cu ancheta.
Învinuitul este cercetat penal pentru violență în familie care a cauzat vătămarea gravă a integrităţii corporale sau a sănătăţii, iar conform legislației în vigoare, persoana culpabilă de asemenea infracțiune riscă închisoare de la 6 la 12 ani.


Citește mai departe

Moldova

Incendiu într-un bloc din Chișinău: 18 persoane, printre care 5 copii, evacuate de pompieri.

Panică în zori de zi într-un bloc de locuit din capitală. 18 persoane, printre care 5 copii, au fost evacuate de pompieri în urma unui incendiu izbucnit într-un apartament de pe Șoseaua Hîncești.

Publicat

Flăcările au izbucnit în dimineața de 1 august, în jurul orei 04:28 și a pus pe jar locatarii. La fața locului au intervenit de urgență trei echipaje de pompieri pentru a stinge incendiul. Ajunși la fața locului, salvatorii au stabilit că incendiul a izbucnit în apartamentul de la etajul 1 și că focul se extindea spre balconul unui alt apartament situat la etajul 2, punând în pericol și această locuință.
Totodată, salvatorii au evacuat în siguranță 18 persoane din bloc, printre care și 5 copii, pentru a preveni intoxicarea acestora cu fum.
Incendiul a fost lichidat complet după aproximativ două ore, la ora 06:41. Din păcate, focul a distrus în totalitate bunurile materiale din apartamentul cu o suprafață de 55 metri pătrați, iar balconul apartamentului de la etajul superior a fost afectat parțial de flăcări și fum. Din fericire, nu au fost înregistrate victime sau persoane rănite.
În prezent, specialiștii continuă investigațiile pentru a stabili cauzele și circumstanțele exacte care au dus la izbucnirea incendiului. Autoritățile recomandă locatarilor să respecte regulile de prevenire a incendiilor și să fie vigilenți în utilizarea surselor de foc și a instalațiilor electrice.


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Căra bancnote cu duiumul: Bărbatul prins la vamă cu valiza plină cu bani, condamnat.

Moldoveanul care a încercat să intre în țară cu o valiză în care avea 550.000 de euro a fost condamnat la 5 ani de închisoare. Totuși, va ispăși doar jumătate de termen din pedeapsă. Decizia a fost luată de Curtea de Apel Centru, după ce procurorii au contestat sentința inițială de achitare.

Publicat

Potrivit unui comunicat al PCCOCS, prin hotărârea instanței a fost casată prima decizie luată de judecătorie, bărbatul fiind recunoscut vinovat de comiterea tentativei de contrabandă, cu stabilirea unei pedepse de 5 ani de pușcărie. Dintre aceștia, 2 ani și 6 luni urmează a fi executați în penitenciar, iar executarea celei de a doua jumătate a pedepsei a fost suspendată condiționat pe o perioadă de probă de 2 ani.
Instanța a mai decis și confiscarea sumei de 540.000 de euro în folosul statului.
Chiar dacă a fost obținută o sentință de condamnare, procurorii PCCOCS vor contesta din nou decizia la Curtea Supremă de Justiție. Aceștia vor solicita și confiscarea contravalorii automobilului folosit la comiterea infracțiunii, precum și a sumei de 10.000 de euro diferență dintre suma transportată ilegal și cea confiscată în folosul statului de Curtea de Apel.
Amintim că, bărbatul învinuit a fost stopat la frontiera Sculeni, la începutul lunii octombrie 2023. Acesta se afla la volanul unui automobil de lux și le-a spus vameșilor că nu are nimic de declarat. Totuși, oamenii legii au dispus verificarea mașinii, iar în portbagaj a fost depistată valiza cu cei peste jumătate de milion de euro.
Potrivit Codului penal, contrabanda comisă în astfel de circumstanțe se pedepsește cu închisoare de la 4 la 10 ani.


Citește mai departe

topul săptămânii