Moldova
/VIDEO/ Transnistria: 500 de șoferi, prinși băuți la volan
Iresponsabilitatea șoferilor nu are vârstă, gen sau viză de reședință. Șoferii prinși băuți la volan au devenit bătaia de cap a inspectorilor de patrulare din toate colțurile țării.

Doar în primele șase luni din acest an, miliția din stânga Nistrului a avut de furcă cu circa 500 de automobiliști prinși în stare de ebrietate. Unul din cei care au băut și au urcat la volan este un bărbat din Bender….fără permis de conducere.
SUSPECTUL:
– Ea a fost băută. Să înțeleg că ați băut împreună. Ce ați băut?
– Whisky
– Ați băut în doi o sticlă de Whisky?
– Da, dar în cafeneaua “O mie și una de nopți”.
– În cafenea, ea a băut și cu tine?
– Sigur că da. Ea a băut coniac.
Totul s-a întâmplat în seara de 27 mai. Cei doi au consumat aproape un litru de whiskey, dar și cognac. Iar dacă femeia a dat dovadă de prudență, bărbatul n-a fost atât de responsabil.
SUSPECTUL:
– Stăteam împreună și ne odihneam, după care ea mi-a dat cheile de la mașină.
Plimbarea cu mașina nu a durat prea mult. Aflându-se în stare avansată de ebrietate, suspectul a ajuns cu automobilul într-o bordură. De frica miliției, bărbatul a încercat să fugă, însă, la scurt timp, milițienii l-au reținut. Ulterior, acesta a fost plasat în arest preventiv pe un termen de 10 zile. Mai mult, audiat, suspectul a declarat că nu avea permis de conducere.
SUSPECTUL:
-Dețineți permis de conducere?
-Nu, nu am deloc.
-Nici școala auto nu ați frecventat-o?
-Nu.
IRINA CARP, INSPECTOR, SECȚIA DE MILIȚIE BENDER:
Bărbatul a fost tras la răspundere administrativă pentru șofatul în stare de ebrietate. S-a decis emiterea unui mandat de arest pe un termen de 10 zile. MUSCA Bărbatul urmează să plătească și pentru prejudiciul adus proprietarei mașinii.
Din păcate, acesta nu este singurul caz în care șoferii conduc băuți la volan. La volanul mașinii, care apare în imaginile înregistrate în luna mai, de o cameră de bord a miliției, se află un bărbat beat criță. Acesta a fost tras pe dreapta, după ce a fost observat șofând haotic. Șoferul era atât de beat, încât abia de se ținea pe picioare. Etiolotestul a arătat că acesta ar fi băut cel puțin o sticlă de vodkă. Șoferul a rămas fără permis pentru o jumătate de an.
Cazuri similare au avut loc și-n alte orașe din stânga Nistrului. Un motociclist din Tiraspol a nimerit pe mână milițienilor după ce ar fi consumat doi litri de bere apoi ar fi urcat pe motocicletă. Iar dacă acest caz a trecut fără consecințe grave, nu putem spune același lucru despre accidentul înregistrat în raionul Grioriopol. Aici, un localnic băut, a urcat pe scuter, iar în timp ce conducea, a pierdut controlul și s-a izbit într-un stâlp. Neavând cască, bărbatul s-a lovit grav la cap.
Acesta a fost internat în reanimare și este și până acum în comă. Menționăm că, șoferii stânga Nistrului prinși băuți la volan riscă amenzi cu retragerea permisului de conducere pe un termen de până la doi ani.
Iar dacă sunt la cea de-a doua abatere, riscă dosar penal.
Moldova
/VIDEO/ Incident revoltător, la Telenești. O echipă de asistență medicală urgentă a fost huiduită, iar felcerul s-a ales cu un pumn în față.
Incident revoltător, la Telenești. O echipă de asistență medicală urgentă a fost huiduită, iar felcerul s-a ales cu un pumn în față, chiar în timpul misiunii de serviciu. Totul s-a întâmplat în seara de 25 aprilie, în timp ce ambulanța intervenise pentru a acorda asistență medicală unei femei care se simțea. Momentul agresiunii au fost publicate de Centrul Național de Asistență Medicală Urgentă Prespitalicească.

Protagonistul scenei șocante este chiar stăpânul gospodăriei, care în acel moment era beat criță. Deși echipa medicală fusese solicitată pentru a acorda ajutor soției individului, acesta i-ar fi huiduit pe angajații medicali și i-ar fi impus să îi monitorizeze pulsul.
În cele din urmă, la fața locului a intervenit poliția. Urmează ca oamenii legii să stabilească circumstanțele exacte în care s-a produs cazul.
Moldova
/VIDEO/ Un șofer beat, prins pe o stradă din Chișinău. Acesta a întrecut norma de nouă ori.
A întrecut orice limită, iar pentru asta ar putea plăti „o avere” și mai mult, ar putea petrece următorii trei ani după gratii. Este vorba despre un șofer de 46 de ani care a fost prins de polițiștii de patrulare conducând haotic pe strada Grigore Alexandrescu din Chișinău.

Oamenii legii au stopat imediat vehiculul, iar după un scurt schimb de replici cu șoferul, și-au dat seama că acesta este sub influența alcoolului. Presupunerile agenților de patrulare au fost confirmate de rezultatele testului Drager, care a indicat o concentrație de 1,32 mg/l alcool în aerul expirat — o valoare ce depășește de aproape nouă ori limita legală admisă. Prin urmare, autoturismul bărbatului a fost ridicat și transportat la parcarea specială, iar pe numele său a fost inițiat un dosar penal.
Conform legii, bărbatul riscă amendă de la 75 000 la 125 000 de lei sau până la 3 ani de detenție, în ambele cazuri cu anularea dreptului de a conduce mijloace de transport.
Moldova
/VIDEO/ Un grup infracțional s-ar fi specializat în escrocherii cu carduri bancare. Un membru al acestuia- prins de poliție.
Escrocherie cu carduri bancare dată peste cap de poliție. Un tânăr de 20 de ani din Bălți riscă pușcărie, după ce ar fi fost implicat în cel puțin două episoade de înșelătorii bancare, care s-au soldat cu un prejudiciu de aproximativ 446 de mii de lei. Oamenii legii menționează că, individul ar face parte dintr-un grup infracțional specializat în astfel de fraude.

„Afacerea” ilegală ar fi funcționat în felul următor: membrii grupului ar fi contactat telefonic victimele, prezentându-se drept angajați ai unor instituții bancare și, sub pretextul unor verificări de securitate sau activități de protecție a contului, ar fi reușit să obțină de la victime datele confidențiale ale cardurilor bancare. Ulterior, escrocii ar fi utilizat aceste date pentru efectuarea tranzacțiilor ilegale.
În cele din urmă schema a fost deconspirată, iar tânărul a fost reținut. S-a dovedit că acesta reușise, din bani sustrași, să cumpere circa 9 telefoane mobile, pe care le-a transmis ulterior unor persoane terțe.
Poliția cercetează cazul pentru a stabili și alți potențiali complici ai tânărului. Actualmente, acesta este cercetat penal și riscă de la 2 la 6 ani de pușcărie.
În acest context, oamenii sunt rugați să de-a dovadă de vigilență și să nu divulge nimănui datele afișate pe cardul bancar, iar în cazul în care primesc un apel suspect să întrerupă conversația și să apeleze banca care îi deservește. În plus, cetățenii sunt îndemnați ca în cazul în care suspectează o tentativă de fraudă, să apeleze de urgență Serviciul Unic 112.
-
Moldovao zi în urmă
/ÎN CĂUTARE/ Alertă de căutare în întreaga țară. Un deținut de 26 de ani a evadat din Penitenciarul nr.1 Taraclia.
-
Moldova6 zile în urmă
/VIDEO/ Alexei Cotorobai este învinuit pentru omor, viol și răpire. Acesta a fost trimis în judecată.
-
Moldova2 zile în urmă
O șoferiță s-a răsturnat cu mașina pe un câmp din Sîngerei. O pasageră- la spital.
-
Moldova7 zile în urmă
/VIDEO/ Șantaj trecut de limita imaginației. Un bărbat s-a văzut nevoit să intre cu poliția în propia casă părintească.
-
Moldova12 ore în urmă
/VIDEO/ Incident revoltător, la Telenești. O echipă de asistență medicală urgentă a fost huiduită, iar felcerul s-a ales cu un pumn în față.
-
Moldova2 zile în urmă
Grav accident, provocat de un șofer băut, la Briceni. Un mort și doi răniți
-
Moldova7 zile în urmă
/VIDEO/ „A venit poliția! Culcat!”. Doi bărbați, reținuți pentru confecționarea și comercializarea documentelor oficiale false.
-
Moldova6 zile în urmă
Un bărbat din Fălești a fost trimis după gratii. Acesta ar fi bătut până la moarte un consătean, care i-a jefuit mama.