Moldova
Scandal la o grădiniță din Căușeni. Bucătăreasa ar fi furat trei pachete cu lapte.
Suspectată că ar fi sustras ilegal din grădiniţă trei pachete cu lapte, o pâine, un morcov şi jumătate de pacheţel de piper negru. Bucătăreasa unei grădiniţe de copii din Căuşeni este bănuită de furt după ce ar fi fost văzută de câţiva angaţi ai primăriei cum ascundea într-o debara a grădiniţei o găleată cu produse alimnetare scoase din grădiniţă.
După incident a fost anunţată administraţia instituţiei preşcolare de învăţământ şiprimarul interimar al oraşului. Dacă-i va fi demonstrată vinovăţia femeia riscă să fie concediată.Caz revoltător la Căuşeni. Bucătăreasa unei grădiniţe este suspectată că ar fi încercat să fure mâncarea destinată copiilor. S-a întâmplat marţi la amiază după ce un angajat al primăriei care se ocupă cu prinderea câinilor vagabonzi din oraş ar fi observat femeia cu o găleată plină de produse alimentare care o ascundea în debara, acesta a anunţat imediat primăria, iar la faţa locului a venit primarul interimar.În portmoneul găsit în găleată se afla şi o cheie, în urma verificării s-a dovedit că aceasta era de la uşa băcătăriei.
Directoarea grădiniţei a rămas şocată de cele văzute, aceasta afirmă că nu s-a gândit că in instituţia pe care o conduce se poate întâmpla aşa ceva.După cele văzute primarul interimar a ţinut să verifice starea de lucruri în bucătăria şi depzitul grădiniţei, angajatele de aici spun că toate produsele sunt sub control şi nimeni nu ar fi putut scoate ceva din grădiniţă decât cei care au pus mâna pe ele. Primarul interimar al oraşului a sugerat directoarei să convoace de urgenţă o comisie internă, iar bănuita să fie audiată.
Managerul instituţiei preşcolare spune că nu va chema poliţia, aceasta afirmă însă că se vor lua măsuri urgente. Bucătăreasa bănuită de furt nu a fost de găsit pentru a se expune asupra celor întâmplate.
Moldova
Anchetă de amploare în România: moldoveni vizați într-o rețea de obținere frauduloasă a cetățeniei
Procurorii Parchetului General din România au efectuat joi, 18 decembrie, aproximativ 40 de percheziții într-un dosar ce vizează obținerea cetățeniei române pe baza unor acte falsificate, iar printre beneficiari se numără și cetățeni ai Republicii Moldova, potrivit Antena3 CNN.
Ancheta scoate la iveală o rețea bine organizată, în care ar fi implicați avocați din Baroul București, funcționari publici și intermediari.
Potrivit procurorilor, gruparea ar fi activat din 2022 și ar fi folosit documente de stare civilă false pentru a demonstra, în mod fictiv, descendența din foști cetățeni români.
Doar în primele 11 luni ale acestui an ar fi fost depuse peste 900 de cereri suspecte, iar o parte dintre beneficiari au obținut pașapoarte românești și statut de cetățeni ai Uniunii Europene. Ancheta este în desfășurare.
Moldova
Mașină scăpată de sub control, proiectată în gard la intrarea în Vrănești
Un accident rutier s-a produs miercuri, 17 decembrie, la intrarea în localitatea Vrănești, raionul Sîngerei, după ce șoferul unui automobil a pierdut controlul volanului din cauza condițiilor meteo.
Mașina a ajuns în gardul unei gospodării, care s-a prăbușit în urma impactului, iar autoturismul a fost serios avariat.
Din fericire, nimeni nu a avut de suferit.
Polițiștii investighează circumstanțele în care s-a produs accidentul.
Moldova
Tractor răsturnat după un carambol pe M-3, la Congaz: mai multe persoane rănite
Un accident în lanț, cu implicarea unui tractor și a două automobile, s-a produs miercuri seara pe traseul M-3, între Congaz și Alexeevca, din UTA Găgăuzia.
Un Volkswagen Sharan a lovit remorca tractorului, care s-a răsturnat, iar autoturismul a fost proiectat pe contrasens, unde s-a izbit de un Volvo, , potrivit PulsMedia.MD.
În urma impactului, trei persoane au fost rănite și transportate la spitalul din Comrat.
Circumstanțele accidentului sunt investigate de poliție.
-
Moldova7 zile în urmăBărbat ucis cu o țeavă, la Ungheni. Suspectul, în vârstă de 34 de ani, găsit mort în podul casei
-
Diaspora2 zile în urmăCrimă șocantă în Italia: un moldovean a înjunghiat mortal un barman, totul a durat patru minute
-
Moldova7 zile în urmăAccident mortal la Florești. O femeie a murit pe loc, iar soțul ei s-a stins pe patul de spital
-
Moldovao zi în urmăGoană nebună la intrarea în Ialoveni: depășiri pe contrasens și pe acostament, surprinse pe video
-
Moldova6 zile în urmăGoană cu alcool la Călărași. Un tânăr beat a fugit de poliție până la Cornova
-
Moldova4 zile în urmăTânăr de 18 ani, lovit pe trecerea de pietoni, pe Calea Orheiului
-
Moldova4 zile în urmăJaf într-un oficiu bancar din Chișinău. Doi tineri de 18 și 19 ani, arestați
-
Moldova7 zile în urmă„Agentul imobiliar” care a înșelat de milioane. Fraudă de peste 2,3 milioane de lei
