Rețele de socializare

Moldova

Noi detalii de la Perchezițiile de Consulatul RM în Odesa

Operaţiunea a avut loc drept urmare a unei bănuieli rezonabile, precum că un grup de persoane, format din cetățeni străini și funcționari publici din cadrul a diverse instituţii de stat, ar fi specializat în favorizarea intrării și legalizării în Republica Moldova a persoanelor originare din țări cu risc terorist sporit.

Publicat

În cadrul măsurilor procesual – penale, desfășurate de ofiţerii de informaţii şi procurorii anticorupţie, la începutul lunii februarie 2019, au fost reţinuţi trei cetățeni străini, originari din Siria și Egipt. În cadrul audierilor, învinuiții şi-au recunoscut integral vina, făcând declarații amănunțite.

Din spusele acestora, exista o schemă corupțională bine pusă la punct, în ceea ce privește obținerea vizelor de intrare în Republica Moldova de tip „D” (de lungă ședere și multiple intrări) prin intermediul Consulatului Republicii Moldova din or. Odesa, Ucraina și cu implicarea unui ofițer al Biroului de Migrație și Azil al MAI al RM, cât și a unei persoane care se autodeclara consilier al unor funcţionari de demnitate publică.
Ulterior, drept urmare a probatoriului acumulat, la data de 19.02.2019, atât pretinsul consilier, cât și ofițerul BMA au fost reținuți, recunoscându-şi integral vina. Ambii învinuiți au depus declarații privind implicarea consulului Republicii Moldova din or. Odesa, Ucraina în schema de favorizare a intrării, legalizării şi a șederii străinilor pe teritoriul național.

De menționat că pentru legalizarea în Republica Moldova a unui cetăţean străin, sumele estorcate de membrii grupării variau între 1000-3000 de euro, care erau împărţite în dependenţă de gradul de implicare.
Cetăţenii străini implicaţi în schema infracţională riscă pedeapsă penală conform art. 326 alin. 1’(prim) care prevede amendă în mărime de la 2000 la 3000 unităţi convenţionale sau cu închisoare de până la 3 ani.
Funcţionarii publici şi ofiţerul BMA riscă închisoare de până la 6 ani cu amendă în mărime de la 2000 la 4000 unităţi convenţionale.


Amintim că procurorii anticorupție în comun cu ofițerii CNA și Serviciul de Informații și Securitate a RM, au descins, astăzi, în incinta Consulatului RM din Odesa.
Conform materialelor cauzei penale, în data de 6 aprilie 2018, Consulul RM din Odesa ar fi eliberat unui cetățean de origine arabă, viză de lungă ședere pe un termen de 60 de zile, contrar prevederilor legii. În schimbul serviciilor, bănuitul ar fi pretins și primit sume bănesti în mai multe tranșe.
Fiind audiat, bănuitul nu și-a recunoscut vina.

Pe numele său a fost pornită o cauză penală pe faptul coruperii pasive conform art. 324 alin. (4) Cod Penal.
La moment în privința bănuitului a fost aplicată măsura de a nu părăsi țara pe un termen de 30 de zile.
Dacă acesta va fi găsit vinovat, el riscă o pedeapsă cu amendă în mărime de la 1000 la 2000 unităţi convenţionale şi cu privarea de dreptul de a ocupa anumite funcţii publice sau de a exercita o anumită activitate pe un termen de pînă la 5 ani.

echipa.md


Moldova

Incident grav, la Durlești: Un individ a tăiat cabluri dintr-un post de transformare.

Incident grav, la Durlești. O persoană neidentificată a pătruns ilegal într-un post de transformare și a provocat un scurtcircuit, lăsând fără curent 140 de consumatori. Compania de distribuție trage un semnal de alarmă și avertizează că fapta putea avea consecințe fatale.

Publicat

Totul s-a întâmplat în dimineața de 31 iulie. Potrivit distribuitorului oficial, individul a forțat accesul într-o instalație electrică cu uși securizate și a tăiat firele de conexiune ale transformatorului, după care a extras cablul și a fugit cu acesta într-o direcție necunoscută. În urma manevrei periculoase, s-a produs un scurtcircuit puternic, iar alimentarea cu energie electrică a fost întreruptă în mai multe gospodării.
Specialiștii au descoperit incidentul în urma mai multor plângeri privind lipsa de curent. Mai grav este că ușa postului a fost lăsată descuiată, ceea ce a creat un risc real de electrocutare pentru orice trecător.
Reparațiile vor începe doar după ce poliția va finaliza cercetările. Distribuitorul mai menționează că acesta este al cincilea caz de acest fel înregistrat în Durlești în ultimii doi ani și face apel la populație să evite apropierea de echipamentele electrice și să raporteze orice incident la numărul 022 43 11 11 sau direct la poliție.


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Schemă tenebră, demascată: Un bărbat, bănuit de evaziune fiscală și spălare de bani în proporții deosebit de mari.

Evaziune fiscală și spălare de bani în proporții deosebit de mari – demascate de ofițerii de investigații și procurori. Un bărbat a fost reținut fiind bănuit pe caz.

Publicat

Potrivit informațiilor făcute publice de autoritățile de drept, individul, în perioada anilor 2019 și până în prezent, neavând declarate venituri esențiale către Serviciul Fiscal de Stat, ar fi obținut venituri impozabile în proporții deosebit de mari, provenite din surse neidentificate, pe care nu le-a declarat autorității fiscale, acționând astfel în scopul eschivării de la achitarea impozitelor.
Mai exact, suspectul, implementând o schemă de lichefiere a veniturilor ilicite, cu utilizarea platformelor centralizate și descentralizate de tranzacționare a activelor virtuale ar fi efectuat transferuri, conversii și tranzacții multiple, urmate de convertirea activelor în numerar, cu scopul de a tăinui și deghiza proveniența infracțională a bunurilor, cu perceperea unui comision de până la 5% din sumă, fapt ce a contribuit la consolidarea unei scheme sistematice de spălare a banilor în proporții deosebit de mari.
În cadrul măsurilor speciale de investigație, oamenii legii au reușit identificarea tranzacțiilor în sumă de peste 5,8 milioane de dolari, având ca beneficiari persoane fizice și juridice.
Totodată, în cadrul zecilor de perchezițiilor autorizate efectuate la sediile, unitățile de transport și domiciliile bărbatuluii figurant în cauza penală, a fost obținut acces la un portofel descentralizat de criptomonede, în care se dețineau active virtuale în valoare de 326.317 de dolari, despre care există bănuiala rezonabilă că provin din activități infracționale.
Bǎrbatul a fost reținut, iar dacă vina îi va fi demonstratǎ, conform prevedirolor legale, riscă până la 10 ani de închisoare.
În vederea aplicării măsurilor de indisponibilizare, activele virtuale au fost transmise spre păstrare și conservare pe conturile speciale ale Agenției de Recuperare a Bunurilor Infracționale.
Acum ancheta este în desfășurare, iar autoritățile continuă acțiunile de stabilire a tuturor persoanelor implicate și a prejudiciului cauzat.


Citește mai departe

Moldova

Reținut cu droguri la doar 18 ani: Marijuană hidroponică, găsită în ascunzișuri din capitală.

Abia de a atins majoratul, dar deja face parte dintr-o rețea de traficanți de droguri care activa pe teritoriul Chișinăului. Este vorba despre un tânăr de 18 ani, care a fost prins în flagrant de ofițerii INI și procurorii PCCOCS, cu sprijinul mascaților de la „Fulger”, chiar în momentul în care urma să livreze marijuana hidroponică.

Publicat

Potrivit anchetatorilor, suspectul avea rolul de a ascunde drogurile în locuri greu accesibile, de unde urmau a fi preluate de consumatori. În urma reținerii, asupra tânărului au fost găsite substanțe narcotice, bani din vânzarea drogurilor și un telefon mobil, folosit pentru a coordona întreaga activitate ilegală.

În cadrul audierilor, tânărul le-a arătat anchetatorilor locul în care ținea ascunse drogurile. Din acel ascunziș, oamenii legii au ridicat aproximativ 300 de grame de marijuana de tip hidropon, o cantitate semnificativă care urma să ajungă pe piața neagră.

La moment, suspectul a fost reținut pentru 72 de ore. Dacă va fi găsit vinovat, riscă de la 7 până la 15 ani de închisoare. Între timp, ancheta continuă pentru a-i identifica și pe ceilalți membri ai grupării.


Citește mai departe

topul săptămânii