Rețele de socializare

Moldova

Crimă ÎNGROZITOARE la Bălți! Un bărbat și-a prins nevasta cu amantul în pat și a băgat cuțitul în acesta.

Un bărbat din România, care lucra la o întreprindere din Bălţi, a fost înjunghiat mortal astăzi chiar în oraş. Este vorba despre un omor din gelozie. Victima a fost atacată de soţul femeii cu care avea relaţii extraconjugale.

Publicat

Potrivit poliţiei, bărbatul, în vârstă de 35 de ani, îşi bănuia soţia de infidelitate. Ieri, acesta i-a spus că nu va înnopta acasă ca să o poată urmări. Azi-dimineaţa, în timp ce femeia ieşea din apartament cu amantul, bărbatul a înjunghiat-o uşor în braţul stâng. Amantul i-a sărit în apărare, dar a fost şi el înjunghiat grav la picior. Pentru că a pierdut mult sânge, victima a decedat în drum spre spital.

„Persoana bănuită de comiterea infracţiunii i-a aplicat lovitură de cuţit în regiunea piciorului. Între ei s-a pornit o ceartă, după aia au pornit nişte reglări de conturi, întinzându-se au ieşit afară , în curtea blocului, apoi în drum, în drum iarăşi s-au îmbrâncit unul pe altul, până la urmă cetăţeanul care a fost lovit de cuţit a căzut jos fără cunoştinţă”, a declarat Oleg Cojocaru, şeful Inspectoratului de Poliţie Bălţi.

Eu am văzut pe acel, care îl fugărea. Iată, așa avea un băţ. Ei poate i-o tras, dar măi, trage-i una, două, după cap şi liniștiți-vă. Acum şi pe tine te va mânca „tiurma” şi el, omul nu este că era tânăr. Nu aş spune că bătrân.”


„În bloc era sânge. Am văzut fata. Cel mai probabil, avea mâna rănită, dar ce s-a întâmplat exact nu cunosc.”

Femeia este în afara oricărui pericol, iar atacatorul a fost reţinut de poliţie pentru 72 de ore. Poliţia a deschis un dosar penal pentru omor. Dacă va fi găsit vinovat, bărbatul riscă detenţie pe viaţă.

publika.md


Moldova

Goană cu alcool la Călărași. Un tânăr beat a fugit de poliție până la Cornova

„A pornit la drum cu curajul din pahar.” Un tânăr de 24 de ani a pus în pericol traficul, după ce a urcat beat la volanul unui Peugeot și a refuzat să oprească la semnalele polițiștilor din Călărași.

Publicat

Urmărirea a început în apropierea satului Rădeni și s-a încheiat la Cornova, unde mașina a fost blocată.

Testarea alcoolscopică a indicat 1,12 mg/l alcool în aerul expirat, o concentrație extrem de periculoasă.


Automobilul a fost ridicat la parcarea specială, iar șoferul a fost reținut pentru 72 de ore.

echipa.md


Citește mai departe

Moldova

Accident mortal la Florești. O femeie a murit pe loc, iar soțul ei s-a stins pe patul de spital

Un grav accident rutier s-a produs astăzi, în jurul orei 10:20, în apropierea satului Ghindești, raionul Florești.

Publicat

Un automobil de marca Citroën, condus de un bărbat de 53 de ani, a derapat de pe carosabil din cauza vitezei excesive, s-a izbit violent de un copac și s-a inversat.

În mașină se afla și soția șoferului, tot în vârstă de 53 de ani, care a decedat pe loc în urma impactului. Conducătorul auto a fost transportat în stare gravă la spital pentru îngrijiri medicale.

Din nefericire, în urma traumelor primite, și șoferul a decedat la spital.


Poliția continuă cercetările pentru a stabili toate circumstanțele producerii tragediei.

echipa.md


Citește mai departe

Moldova

Șpagă de 20.000 de lei pentru acte false. Jurist reținut în Chișinău după ce a încercat să mituiască un polițist

Ofițerii SPIA, în colaborare cu IP Botanica, sub conducerea procurorilor din cadrul PCCOCS, anunță reținerea pentru 72 de ore a juristului unei companii de transport a produselor alimentare, după ce i-ar fi oferit 20.000 lei mită unui polițist din IP Botanica din Chișinău.

Publicat

Polițistul a denunțat acțiunile juristului, iar oamenii legii au pornit investigarea penală a acestuia. Potrivit autorităților de drept, juristul ar fi oferit mită pentru ca polițistul să treacă cu vederea faptul că acea companie deținea acte fitosanitare false, punând astfel în pericol siguranța și legalitatea transportării acelor produse alimentare către instituții publice și magazine.

Juristul cu vârsta de 41 de ani, a fost reținut imediat ce a oferit mita, după ce cu o zi înainte, acesta i-ar fi promis suma de bani, în apropierea inspectoratului. Ulterior, Procuratura pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale i-a prezentat juristului învinuirea pentru corupere activă.


Investigațiile penale continuă, iar persoana beneficiază de prezumția nevinovăției, potrivit legii.


Citește mai departe

topul săptămânii