Rețele de socializare

Moldova

Unul dintre cei doi fraţi, reţinuţi pentru furturi din case de lux din Europa, va afla astăzi dacă rămâne în continuare în arest

Cei doi frați arestați pe un termen de 30 de zile pentru furturi din case şi magazine de lux din Europa vor în libertate. Unul dintre ei urmează să afle azi dacă scapă de măsura preventivă, după ce a contestat la Curtea de Apel decizia primei instanțe. 

Publicat

Şi cel de-al doilea bănuit a contestat decizia judecătoriei Chişinău cu sediul în sectorul Centru, însă ședința de judecată, încă nu a fost fixată. Din această grupare criminală mai fac parte încă 15 moldoveni, care sunt anunțați în căutare internațională.

Membrii acesteia vindeau lucrurile furate atât în Moldova cât şi în străinătate. În ţara noastră mărfurile erau aduse prin contrabandă. Din banii câștigați, bănuiții își cumpărau case, terenuri şi mașini de lux.

Până la acest moment oamenii legii au pus sechestru pe bunuri în valoare de 10 milioane de lei. Dacă individul de 37 de ani va fi găsit vinovat atunci el riscă închisoare până 15 ani de închisoare pentru conducerea unei grupări criminale şi 10 ani pentru contrabandă şi spălare de bani. Iar fratele său ar putea să se aleagă cu o pedeapsă de până la 10 ani de pușcărie.


Potrivit procurorilor PCCOCS, cei 17 membri ai grupării s-au îmbogățit cu peste 20 de milioane de euro din furturi. 

publika.md


Moldova

Descarcerare, la Ungheni: Un șofer a ajuns la spital, după ce s-a izbit cu mașina într-un copac.

Accident urmat de descarcerare, la Ungheni. Un tânăr a rămas blocat între fiarele contorsionate ale vehicululuui în urma unui accident violent.

Publicat

Nenororicrea s-a produs în dimineața zilei de 17 septembrie pe traseu la ieșirea din localitatea Valea Mare.  În jurul orei 9:30, la serviciul unic 112 a parvenit una pel prin care s-a comunicat despre faptul că s-a produs un accident violent soldat cu victime. Un tânăr de 21 de ani deplasându-se la volanul unui automobil, în circumstanțe deocamdată neclare, ar fi pierdut controlul asupra volanului. Prin urmare, automobilul a derapat de pe partea carosabilă pe acostament acolo unde s-a izbit într-un copac.

La fața locului au fost îndreptați imediat polițiștii și medicii fiind solicitată și intervenția unei echipe de salvare din cadrul Unității de Pompieri și Salvatori Ungheni al IGSU. Potrivit informațiilor preliminare, în urma impactului, șoferul a rămas blocat în interiorul vehiculului.

Ajunși la fața locului, salvatorii au reușit descarcerarea tânărului în doar câteva minute de intervenție. Șoferul a fos extras în siguranță din mașină, conștient, dar cu multiple traumatisme.


Victima a fost preluată de un echipaj medical și transportată de urgență la Spitalul Raional Ungheni pentru investigații și îngrijiri medicale.

Cauzele și circumstanțele producerii accidentului urmează a fi stabilite de către oamenii legii în cadrul unei anchete.

De menționat că, potrivit statisticii IGSU, în numai 24 de ore, salvatorii și pompierii din întreaga țară au fost solicitați în 29 de situații de risc.


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Luați cu asalt de mascați: 200 de mii de țigări de contrabandă au fost descoperite, la Briceni și Edineț.

Captură impresionantă de țigări de contrabandă în nordul țării. Procurorii PCCOCS, ofițerii de investigații și Poliția de Frontieră au descins la 18 adrese din raioanele Briceni și Edineț și au ridicat aproape 200 de mii de țigări.

Publicat

Perchezițiile au avut loc inclusiv într-o spălătorie auto și un depozit din Lipcani, unde oamenii legii au găsit cantități importante de marfă. Potrivit anchetatorilor, țigările urmau să fie transportate ilegal peste Prut, în România, pentru a fi puse în vânzare.

Operațiunea a fost una comună, realizată împreună cu autoritățile din Botoșani, România, cu sprijinul agențiilor europene SELEC și Eurojust. În vizor au intrat 12 persoane cu vârste între 30 și 63 de ani, cercetate deocamdată în libertate, cu respectarea prezumției de nevinovăție.

La acțiuni au participat și mascații de la „Fulger”, care au asigurat suportul necesar intervenției. Toată cantitatea de țigări a fost indisponibilizată, iar ancheta continuă pentru a documenta întreaga schemă de contrabandă și a trage la răspundere persoanele implicate.



Citește mai departe

Moldova

Pietoni spulberați de mașini: Un bărbat a fost tamponat pe trotuar, iar o tânără- pe șosea.

Două accidente grave cu implicarea pietonilor, în doar câteva ore. Un bărbat a ajuns pe mâna medicilor după ce a fost lovit pe o stradă din capitală, iar o tânără de 20 de ani a fost spulberată de o mașină pe traseul Chișinău–Orhei–Bălți.

Publicat

Primul accident s-a produs pe 17 septembrie, în jurul orei 16:10, la intersecția străzilor Ion Creangă și Calea Ieșilor din Chișinău. Potrivit poliției, șoferul unui automobil în vârstă de 62 de ani, ar fi pierdut controlul volanului, a ajuns pe contrasens și ulterior pe trotuar, unde a lovit un pieton.

Șocați, mai mulți martori ai accidentului, care se aflau în stația de așteptare a transportului public, au alertat de urgență serviciile specializate.

Victima a fost transportată de urgență la spital pentru investigații și îngrijiri medicale.


La scurt timp, în jurul orei 17:30, un alt accident cu implicarea unui pieton s-a produs pe traseul Chișinău–Orhei–Bălți, în apropiere de satul Ivancea. O șoferiță de 20 de ani ar fi ieșit din mașină din cauza unor defecțiuni tehnice și, aflându-se pe prima bandă de circulație, a fost lovită în plin de un automobil condus de un bărbat de 58 de ani. În urma loviturii puternice, tânăra a suferit multiple traumatisme. Aceasta a fost transportată de urgență la Spitatul Raional Orhei. Potrivit medicilor, tânăra urmează a fi transferată la Institutul de Medicină Urgentă din capitală, unde va fi supusă unei intervenții chirurgicale.

Potrivit poliției, niciunul dintre șoferi nu se afla în stare de ebrietate în momentul impactului. Oamenii legii urmează să investigheze circumstanțele ambelor accidente.


Citește mai departe

topul săptămânii