Rețele de socializare

Moldova

Un alt dosar privind redobândirea frauduloasă a cetățeniilor românești, transmis în judecată

Procuratura Anticorupție anunță despre finisarea urmăririi penale și expedierea în judecată a unei cauze penale în privința unui bărbat învinuit de săvârșirea infracțiunii prevăzute de art.326 alin. (2) și alin. (3) Cod penal (trafic de influență).

Publicat

Potrivit materialelor cauzei penale s-a constatat că, la începutul anului 2016, gestionarul unei companii private ce activa sub paravanul prestării serviciilor de consultanță juridică și partenerii acestuia, susţinând că au influenţă asupra persoanelor publice străine din cadrul Consulatului României din Ucraina şi Autorităţii Naţionale pentru Cetăţenie din România, au pretins și primit suma de 37 000 de euro de la o familie de cetățeni ruși, dintre care 27 000 euro și i-a însușit  personal, iar restul revenindu-le complicilor.
În schimbul banilor, învinuitul promitea să influențeze autoritățile române să accepte depunerea dosarelor pentru redobândirea cetățeniei române de către cetăţenii Federaţiei Ruse și copilul minor al acestora, ce şi-au atribuit în baza unor acte cu o veridicitate nestabilită calitatea de subiecţi ce au pierdut cetăţenia română, şi o pot redobândi prin efectul repatrierii, inclusiv în lipsa acestora.
Mai mult, învinuitul își asuma ca dosarele solicitanţilor să fie lucrate în regim prioritar şi nu în ordinea înregistrării lor, aprobarea ordinului de acordare a cetăţeniei române, precum și depunerea fără rând a jurământului de credinţă faţă de Statul Român.
În rezultatul realizării influenței promise, solicitanții au obținut cetățenia română, cu transcrierea actelor de naştere şi căsătorie în Registrul de stare civilă a României, şi perfectarea pașapoartelor române, cu ridicarea lor în luna august 2017.
De menționat că, învinuitul nu și-a recunoscut vina, iar dacă acesta va fi găsit vinovat, riscă o pedeapsă cu amendă în mărime de la 3000 la 6000 unităţi convenţionale sau cu închisoare de la 2 la 7 ani. Pe bunurile mobile și imobile ale acestuia a fost aplicat sechestru în mărime de 1 059 716 lei.

Amintim că, procurorii anticorupție au deferit justiției, în luna iunie curent, cauzele penale în privința celorlalți patru complici ai învinuitului, la moment acestea fiind examinate în fond de instanța de judecată.


Moldova

/VIDEO/ Conserve „cu surprize” din Europa: 9 kilograme de mefedronă, descoperite de ofițerii INI.

O rețea de traficanți a transformat conservele de fructe în ascunzători pentru câteva kilograme de narcotice. Polițiștii antidrog au destructurat o rețea care aducea substanțe interzise în Moldova prin transporturi de colete din Europa.

Publicat

Potrivit informațiilor, pe parcursul a trei luni, oamenii legii au monitorizat activitatea suspecților. Informațiile operative au condus la percheziționarea unui oficiu din Chișinău, administrat de un bărbat de 42 de ani din Ceadîr-Lunga, care gestiona transportul coletelor. În interior, oamenii legii au descoperit un colet cu recipiente metalice, camuflate sub forma unor conserve de fructe. În acestea se aflau 3 kilograme de mefedronă, ascunse în pachete ermetic închise.

Pentru a masca substanțele narcotice, traficanții au umplut unele recipiente cu prezervative pline cu apă, menite să creeze impresia că borcanele conțin produse alimentare lichide.

Drogurile erau transportate din Europa spre Republica Moldova cu autocare care traversau punctul vamal Leușeni–Albița.


Într-o altă acțiune, trei bărbați cu vârste de 21, 23 și 31 de ani au fost reținuți în flagrant, după ce au ridicat un colet similar ce conținea alte 6 kilograme de mefedronă, ascunse în șase borcane.

Operațiunea de reținere s-a desfășurat cu suportul mascaților de la „Fulger”. În total, polițiștii au ridicat 9 kilograme de mefedronă, cu o valoare estimată la peste 6 milioane de lei.

Cei trei suspecți au fost reținuți pentru 72 de ore, iar autoturismul cu care se deplasau a fost ridicat în vederea sechestrării. Potrivit legii, persoanele implicate riscă până la 15 ani de închisoare.


Polițiștii și procurorii Procuraturii Chișinău, Oficiul Ciocana continuă investigațiile penale.


Citește mai departe

Moldova

Nori negri de fum, la Bălți: O semiremorcă încărcată cu cabluri a fost mistuită în totalitate de foc.

Panică în capitala de nord a țării. Nori de fum dens și negru au împânzit aerul. Și asta, după ce o remorcă a luat foc. Totul s-a întâmplat în amiaza zilei de 31 octombrie în orașul Bălți. În jurul orei 11:45 a pervenit un apel la serviciul unic 112 precum că pe strada Industrială flăcările au cuprins remorca unui autocamion, parcată pe teritoriul unei întreprinderi.

Publicat

La fața locului au fost îndreptate patru echipe de salvatori și pompieri. Ajunși, angajații IGSU au constatat că arde o semiremorcă încărcată cu cabluri, fara captractor. În imaginile surprinse de mai mulți martori și publicate ulterior pe rețelele sociale se poate vedea cum un nor de fum negru și dens se ridică spre cer. Acesta putea fi văzut de la o distanță chiar și de câțiva kilometri.

Datorită intervenției operative ale pompierilor, incendiul a fost localizat către ora 11:50 și lichidat complet către ora 12:05. În urma arderii au fost distruse bunurile materiale încărcate. Potrivit ofițerului de presă din cadrul IGSU, Liliana Pușcașu, din fericire, în urma celor întâmpate nici o persoană nu a avut de suferit.

Cauza și circumstanțele producerii incendiului urmează a fi stabilite de specialiști în cadrul unei anchete demarate.



Citește mai departe

Moldova

Viteză scump plătită pe traseul M-1: Un șofer a rămas fără permis, după ce a fost surprins circulând cu 165 km/h.

Viteză extremă pe șoseaua Chișinău–Dubăsari! Un șofer grăbit a fost surprins de polițiștii de la Secția Escortă și Misiuni Speciale a Inspectoratului Național de Securitate Publică, în timp ce circula cu nu mai puțin de 165 de kilometri pe oră, mult peste limita legală, pe traseul M-1.

Publicat

Bărbatul de 33 de ani, aflat la volanul unui autoturism de lux, a fost imediat oprit și documentat conform legislației în vigoare. Pentru fapta sa, el riscă o amendă de 2.500 de lei și suspendarea dreptului de a conduce pentru o perioadă de până la 45 de zile.

Reprezentanții Inspectoratului Național de Securitate Publică amintesc șoferilor: conducerea cu viteză excesivă reprezintă un pericol real pentru viață și pentru siguranța celorlalți participanți la trafic. Respectarea limitelor de viteză reduce riscul accidentelor grave și salvează vieți.


Citește mai departe

topul săptămânii