Moldova
Un nou caz de abuz la o grădiniță din Capitală: Copil de 2 ani, încuiat într-o odaie
După scandalul de la grădinița 185 din sectorul Buiucani al Capitalei mai multe mămici povestesc despre condițiile de la instituțiile preșcolare.

O mămică a cărei copil de 2 ani frecventa o grădiniță privată povestește despre abuzul emoțional prin care a trecut fiica sa:
Pe 13 iunie la ora 12.20 eu cu mama mea, mergând la grădinița privată „Micul Prinț”, mi-am găsit copilul de 2,4 ani închis singur într-o cameră și aproape leșinată de plâns, cu gura plină de muci și tremurând. Educatoarea era într-o odaie cu alți copii care dormeau, dădaca – la bucătărie, mânca cu bucătăreasa”, povestește mămica pe o rețea de socializare, transmite Știri.md.Mai mult, aceasta a declarat că a scris o plângere la Ministerul Educației, care a direcționat plângerea către Direcția Educație municipiul Chișinau și către Agenția Națională de Asigurare a Calității în Educație și Cercetare.
În urma incidentului de la grădiniță, fetița se teme de doamne străine și plânge minute în șir prin somn, susține mama.
„Nu avem nici o șansă, noi ca și societate, să creștem copii normali, atâta timp cât șefii instituțiilor, în urma așa-zisei verificări de către o comisie, semnează o concluzie plină de minciuni pe care eu am primit-o prin poștă. Eu având dovezi clare că acest abuz asupra copilului meu a avut loc. Dar pe cine interesează, când oficial instituțiile responsabile au verificat și mi-au răspuns? Eu cui mai departe să mă plâng, când mai sus ca instituțiile date nu există nimeni? Ce fac eu cu un copil de 2,9 ani care urlă prin somn?
De ce am ajuns să avem SRL-uri și asociații obștești care deschid grădinițe private care, teoretic, se supun Ministerului Educației, dar de facto – fac ce vor având statut de „centru educațional”. Și nici măcar cei care le eliberează licență de funcționare, nu le verifică activitatea, care este transformată ușor și sigur în grădiniță privată și pe nimeni nu interesează ce se întâmplă după porți.
Da, eu ca și părinte am greșit ducându-mi copilul la acea grădiniță privată. Pentru că viața pe facebook e frumoasă și nu arată și calitatea și omenia educatorilor. Din păcate, și o spun cu mare regret și durere, dar ceea ce se întâmplă în sistemul de educație timpurie din țara noastră e atât de tragic, încât nu știu ce reforme ar trebui implementate ca să avem măcar un minim de normal și uman în cei care ar trebui să crească această țară…”, a conchis femeia.
Amintim că pe 9 noiembrie o mamă a postat pe rețelele de socializare mai multe înregistrări audio în care sunt fixate violențele și înjurăturile educatorului asupra copiilor.
Incidentul a avut loc la grădinița 185 din sectorul Buiucani al Capitalei.
În urma mediatizării acestui caz, educatoarea și dădaca și-au dat demisia, iar conflictul va fi investigat și de o comisie de la Ministerul Educației, din care vor face parte și membrii Consiliului Național pentru Protecția Drepturilor Copiilor.
Moldova
Țeapă de 800 de mii de lei: Un bărbat din Bălți a fost reținut pentru o escrocherie de proporții
Un bărbat de 49 de ani din Bălți a fost reținut de polițiști și procurori, fiind suspectat că ar fi înșelat un investitor cu aproape 800 de mii de lei. Suspectul ar fi făcut parte dintr-o rețea care se prezenta ca specialist în piața valutară și investiții în metale prețioase, promițând câștiguri rapide printr-o aplicație fictivă.

Totul a început atunci când victima, un bărbat de 42 de ani, a fost sunată de persoane necunoscute, care i-au oferit o „oportunitate unică” de a câștiga bani din investiții online. Ca să le câștige încrederea, escrocii l-au convins să instaleze pe telefon o aplicație de control de la distanță și o platformă falsă de tranzacționare.
Așa a ajuns victima să transfere peste 717 mii de lei în conturile escrocilor. La scurt timp, i s-au cerut alți 157 de mii de lei, moment în care bărbatul a realizat că a fost păcălit și a alertat autoritățile.
În timpul flagrantului, suspectul a fost prins chiar când încasa ultima tranșă de bani. Acum se află în arest preventiv pentru 30 de zile, iar cercetările continuă pentru identificarea tuturor complicilor.
Conform legii, pentru o astfel de escrocherie în proporții deosebit de mari, bărbatul riscă între 7 și 10 ani de închisoare.
Poliția îndeamnă cetățenii să fie vigilenți, să nu se lase atrași de oferte de îmbogățire rapidă și să nu instaleze aplicații de control la distanță, la cererea necunoscuților. În caz de suspiciuni, sunați imediat la 112.
Moldova
/VIDEO/ Noi detalii în cazul tentativei de contrabandă cu țigări de la Costești: 15 percheziții și alți 3 bănuiți.
Noi persoane bănuite în dosarul țigărilor de contrabandă depistate la postul vamal Costești. Ofițerii Serviciului Vamal, sub conducerea PCCOCS, anunță identificarea altor trei bănuiți și citarea unei alte persoane pentru audieri. Potrivit autorităților, Cei patru sunt cetățeni ai Moldovei cu vârste cuprinse între 37 și 45 de ani. Pentru acumularea probatoriului în acest dosar penal, au fost efectuate 15 percheziții autorizate în Bălți și alte localități din regiunea de nord a țării, de unde a fost ridicată tehnică de calcul, telefoane mobile și înscrisuri de ciornă, relevante pentru documentarea cazului.

Amintim că, la data de 25 marie, a acestui an, un camion burdușit cu sute de mii de țigări de contrabandă a fost depistat de vameșii de la Costești. Potrivit Serviciului Vamal, ar fi vorba despre 870 de mii de țigări, care urmau să ajungă prin contrabandă în capitala României, București. Acestea erau ascunse într-un camion și erau trecute în declarația vamală drept „amestec uscat de ipsos de construcție”. Tentativa de contrabandă a fost descoperită după ce inspectorii vamali au observat neconformități în partea dreaptă a semiremorcii.
În urma celor descoperite, ofițerii Serviciului Vamal și procurorii PCCOCS au efectuat atunci trei percheziții în afara municipiului Chișinău. În urma descinderilor, au fost ridicate telefoane mobile utilizate în organizarea infracțiunii. De asemenea, au fost indisponibilizate și țigările depistate în autocamion și remorca acestuia. Totodată, a fost reținut un bărbat de 36 de ani, cetățean al Republicii Moldova, suspectat de implicare în activitatea ilegală. Acesta este șoferul camionului care s-a dovedit a fi și proprietarul companiei de transport implicate. Ulterior, la solicitarea procurorilor în instanța de apel bărbatul a fost plasat în arest preventiv. Acum, urmează să fie cercetată și implicarea celor patru persoane noi identificate din regiunea de Nord a țării, cu privire la care au fost efectuate cele 15 percheziții. Acțiunile de urmărire penală sunt în desfășurare pentru stabilirea tuturor circumstanțelor și identificarea tuturor persoanelor implicate. Potrivit legii, persoanele se prezumă nevinovate până la pronunțarea unei hotărâri judecătorești finale.
Moldova
/VIDEO/ Captură impresionantă, la Chișinău: Droguri de un milion și jumătate de lei, vândute prin „Telegram”.
Patru tineri, printre care și un minor, au fost reținuți de oamenii legii și sunt suspectați că ar face parte dintr-o rețea de trafic de droguri, care opera chiar Capitală. Membrii acesteia ar fi vândut substanțe narcotice în cantități considerabile, prin intermediul aplicației „Telegram”.

Potrivit poliției, suspecții — trei tineri cu vârste între 19 și 24 de ani și un minor de doar 17 ani — ar fi avut rolul de curieri și depozitari. În urma perchezițiilor, polițiștii au descoperit un adevărat depozit de droguri: 2,5 kilograme de marijuana, peste 200 de grame de cocaină, amfetamină, hașiș, pastile „Xanox” și droguri de tip MDMA.
Valoarea totală a drogurilor ridicate este estimată la aproximativ un milion și jumătate de lei.
Trei dintre suspecți au fost reținuți pentru 72 de ore, iar minorul este cercetat în stare de libertate. Pe numele lor a fost deschis un dosar penal pentru „Circulația ilegală a drogurilor în proporții deosebit de mari”. Dacă vor fi găsiți vinovați, riscă între 7 și 15 ani de închisoare.
-
Moldova6 zile în urmă
Accident fatal în Italia: O moldoveancă și iubitul ei român au murit striviți de o dubă.
-
Moldova5 zile în urmă
Accidentul cu 4 răniți la intrarea în Orhei, surprins video: Momentul când un șofer intră pe contrasens, lovește un Volkswagen și apoi alte două mașini
-
Moldova6 zile în urmă
/VIDEO/ Evaziune fiscală de milioane, descoperită de PCCOCS: Spălare de bani, salarii „în plic” și fără bonuri fiscale de 13 milioane de lei.
-
Moldova10 ore în urmă
Intervenție contracronometru: Patru tinere din Republica Moldova, salvate în toiul nopții din Masivul Ceahlău.
-
Moldova5 zile în urmă
/VIDEO/ Scene ca-n filme, la Criuleni: Un tânăr- jefuit, urcat cu forța într-o mașină și agresat de o gașcă.
-
Moldova10 ore în urmă
/VIDEO/ Denunțat de o viitoare polițistă: Un bărbat ar fi cerut 1.000 de euro ca să „rezolve” un permis auto.
-
Moldova3 zile în urmă
Dosarul morții la salon, în judecată: Două cadre medicale, acuzate că au practicat ilegal medicina.
-
Moldova9 ore în urmă
Crimă cu sânge rece, la Ocnița: Un tânăr de 30 de ani, înjunghiat mortal în propria locuință.