Moldova
Judecător deferit justiției pentru trafic de influență în proporții deosebit de mari
Procuratura Anticorupție anunță despre finalizarea urmăririi penale și transmiterea în instanța de judecată a cauzei penale împotriva unui judecător, căruia i se incriminează săvârșirea a patru episoade de trafic de influență.
Cauza penală a fost pornită în baza denunţului unui avocat, care a declarat că a apelat la un judecător pentru a-l ajuta să câștige mai multe cauze civile privind apărarea reputaţiei profesionale, cu obligarea pârâtului de a dezminţi informaţia răspândită, exprimarea scuzelor publice şi încasarea prejudiciului moral. Pentru astfel de „servicii”, judecătorul vizat ar fi pretins mijloace bănești în sumă de 150 000 lei, primind în final suma de 100 000 lei de la denunțător.
Mai mult, avocatul a mai apelat la judecătorul respectiv pentru a interveni în privința admiterii apelului și modificarea sentinței primei instanțe de condamnare la o pedeapsă cu închisoare cu executare. În schimbul sumei pretinse și primite de 20 000 euro, judecătorul promitea influențarea completului de judecători ce examina dosarul penal, să admită apelul în privința unei persoane, cu casarea sentinţei şi recalificarea acţiunilor într-un articol din Codul penal prin care să se aplice o pedeapsă non privativă de libertate.
Magistratul nu își recunoaște vina în săvârșirea celor patru episoade de trafic de influență documentate de către procurori, iar dacă instanța îl va găsi vinovat, acesta riscă o pedeapsă cu amendă de la 2000-6000 u.c sau de la 2 la 7 ani privațiune de libertate.
De menționat că, în vederea confiscării speciale și garantării executării pedepsei, au fost aplicate sechestre pe mijloace bănești ale învinuitului (în sumă de 70600 lei, 5740 euro, 1810 dolari SUA) și pe conturile bancare ale acestuia (în valoare de peste 520 000 lei).
Moldova
Motociclist rănit în impact: O manevră riscantă a trimis un bărbat la spital, la Rîșcani.
O manevră neasigurată a avut urmări grave, la Rîșcani. Un motociclist a ajuns la spital după ce vehiculul pe care îl conducea a fost tamponat de o mașină.
Accidentul s-a produs în amiaza zilei de 25 octombrie, în jurul orei 12:00, la intersecția cu drumul de acces spre localitatea Pelinia. Poliția a fost alertată printr-un apel la Serviciul 112, iar la fața locului au intervenit imediat echipajele de poliție și ambulanța.
Potrivit datelor preliminare, șoferul unui automobil, un bărbat de 62 de ani, în timp ce efectua o manevră de virare, nu s-ar fi asigurat corespunzător și a lovit o motocicletă condusă de un bărbat de 50 de ani.
În urma impactului, motociclistul a fost rănit și transportat la spital cu diverse traumatisme.
Șoferul automobilului a fost testat alcoolscopic, iar rezultatul a arătat că nu consumase băuturi alcoolice.
Poliția a deschis o anchetă pentru a stabili toate circumstanțele producerii accidentului. Conducătorul auto care va fi găsit vinovat riscă să fie sancționat conform gravității leziunilor suferite de victimă.


Moldova
/VIDEO/ Schemă uriașă de evaziune fiscală: O companie ar fi tăinuit de stat cel puțin 6 milioane de lei.
O companie specializată în perfectarea documentelor pentru obținerea cetățeniei Republicii Moldova și României este vizată într-un dosar de evaziune fiscală și spălare de bani. Potrivit Procuraturii pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale, prejudiciul adus bugetului de stat depășește 6 milioane de lei.
În urma investigațiilor, procurorii, împreună cu ofițerii Serviciului Fiscal de Stat și cu sprijinul mascaților de la „Fulger”, au efectuat 12 percheziții la sediile companiei și la persoane vizate în dosar.
Conform informațiilor, după primirea cetățeniei Republicii Moldova, se perfectau actele și se depuneau la Autoritatea Națională pentru Cetățenie din România, pentru obținerea cetățeniei statului român.
Anchetatorii susțin că firma încasa bani pentru serviciile oferite în lei, valută străină sau monedă electronica, fără a declara veniturile și fără a plăti impozitele aferente.
În urma perchezițiilor, oamenii legii au ridicat telefoane, calculatoare, documente contabile, înscrisuri de ciornă, sume de bani în diverse valute, precum procuri și acte cu semne de falsificare, destinate în special cetățenilor Federației Ruse.
Pe lângă compania vizată, două persoane din conducerea acesteia sunt investigate pentru implicare în schemă. Ancheta continuă, urmând să fie stabilit întreg cercul de persoane responsabile, iar prejudiciul să fie recuperat.
Moldova
Explozie într-un bloc din Florești: Un bărbat a murit, altă persoană rănită, zeci de evacuați.
Un bărbat de 68 de ani a murit, iar o adolescentă de 17 ani a fost rănită, după o explozie puternică produsă într-un bloc de locuințe din orașul Florești. Deflagrația s-a produs în dimineața zilei de 25 octombrie și a provocat panică printre zeci de oameni.
Totul s-a întâmplat în jurul orei 09:30, într-un apartament de pe strada Mihai Viteazul. În urma exploziei, bărbatul – proprietarul locuinței – a suferit arsuri grave, iar tânăra din apartamentul vecin s-a ales cu o contuzie. Amândoi au fost transportați la spitalul raional. Din păcate, bărbatul a murit două zile mai târziu, pe 27 octombrie, din cauza rănilor suferite.
Suflul deflagrației a distrus complet locuința și a spart geamurile mai multor apartamente de la etajele doi și trei. 51 de persoane, printre care 11 copii, au fost evacuate din clădire.
La fața locului au intervenit pompierii, echipele medicale și reprezentanții IGSU. A fost constituit Statul Major pentru gestionarea situației, iar specialiștii urmează să stabilească de la ce a pornit explozia. Una dintre ipoteze este o scurgere de gaz.




-
Moldova4 zile în urmăAccident grav la Anenii Noi: Un șofer a pierdut controlul mașinii și s-a izbit cu mașina într-un tir.
-
Moldova7 zile în urmăScandal de corupție la Hîncești: Polițist și medic, cercetați pentru eliberarea ilegală de adeverințe medicale necesare reînnoirii permiselor auto.
-
Moldova6 zile în urmăIncendiu violent, pagube uriașe: Un autoservice și un magazin auto au fost mistuite de foc, la Briceni.
-
Moldova23 de ore în urmăCu 200 km/h, în uniformă de polițist: Un tânăr s-a filmat în timp ce gonește pe șoselele din țară.
-
Moldova4 zile în urmă/VIDEO/ Doi soți, prinși cu un lot impunător de narcotice: Aceștia aveau magazinul lor pe Telegram unde comercializau droguri.
-
Moldova6 zile în urmăDescinderi matinale la Hîncești: Șapte funcționari de la „Hîncești-Silva”, vizați într-un dosar de corupție.
-
Moldova22 de ore în urmă/VIDEO/ Schemă uriașă de evaziune fiscală: O companie ar fi tăinuit de stat cel puțin 6 milioane de lei.
-
Moldova4 zile în urmă/VIDEO/ Șase bănuiți de contrabandă: Circa 2 milioane de țigarete ascunse printre puieți, depistate de vameși.
