Moldova
/FOTO/ Ilegalități depistate în Sectorul Poliției de Frontieră Otaci
Un cetățean ucrainean este documentat pentru deținerea a trei procuri falsificate, iar un cetățean moldovean cercetat pentru defrișarea ilegală a arborilor în zona de frontieră. Ambele cazuri au fost înregistrate de angajații Sectorului Poliției de Frontieră Otaci, în ultimele 48 de ore.

Astfel, în punctul de trecere Otaci s-a prezentat cetățeanul ucrainean de 24 de ani, la volanul unui Nissan-Primera, înmatriculat în Lituania. La solicitarea angajaților Poliției de Frontieră, tânărul a oferit documentele necesare controlului de frontieră, inclusiv cele pentru mijlocul de transport. În cadrul examinării actelor, ucraineanul prezenta un comportament suspect, fiind luată decizia extinderii controlului nemijlocit asupra mașinii.
Ca urmare, sub covorașul de la picioarele conducătorului auto polițiștii de frontieră au depistat trei împuterniciri notariale, eliberate pe numele unui ucrainean și unei moldovence, iar a treia fără date personale. Mai mult, toate actele ar fi perfectate la data de 27 iunie 2018 de către autoritățile lituaniene, fără număr de înregistrare. Verificările cu echipamentul special au stabilit contrafacerea acestora. Șoferul nu a dorit să meargă la colaborare, refuzând să dea declarații pe marginea celor depistate. Documentele au fost ridicate și transmise către expertiză.
A doua încălcare, consemnată de angajații SPF Otaci, a avut loc în apropierea nemijlocită de linia de frontieră, pe direcția localității Unguri, r-nul. Ocnița. Patrula aflată în misiune de supraveghere a hotarului a observat un bărbat care tăia arbori, cu ajutorul unui ferestrău, la trei metri de râul Nistru. Persoana a fost legitimată ca locuitor al s. Calarașovca, r-nul Ocnița, în vârstă de 49 de ani. Pentru desfășurarea acestei activități, bărbatul nu a înștiințat Poliția de Frontieră, dar și nici nu a putut prezenta autorizația din partea autorităților responsabile.
Totodată, la fața locului polițiștii de frontieră au depistat mai mulți arbori defrișați, la care bărbatul a declarat că lemnele nu i-ar aparține.
Conform procedurilor legale au fost anunțați reprezentanții Inspectoratului Ecologic de Stat, care au preluat cazul pentru elucidarea circumstanțelor și luarea măsurilor ce se impun.
Moldova
Scandal de corupție la Hîncești: Polițist și medic, cercetați pentru eliberarea ilegală de adeverințe medicale necesare reînnoirii permiselor auto.
Scandal de corupție, la Hîncești. Oamenii legii au descoperit o schemă de falsificare a adeverințelor medicale necesare pentru reînnoirea permiselor de conducere. Ancheta vizează un angajat al Inspectoratului de Poliție din raion și un medic de la Spitalul Raional.

Potrivit anchetatorilor, cei doi ar fi eliberat documente medicale fără ca șoferii să fie examinați, contrar legii. Unele cazuri au avut loc chiar atunci când beneficiarii erau în afara țării. Investigațiile preliminare au arătat că medicul ar fi primit bani pentru aceste acte false în zeci de situații.
În urma perchezițiilor efectuate, oamenii legii au ridicat adeverințe medicale, telefoane care conțineau dovezi ale activităților ilegale, precum și două arme și muniții păstrate fără acte de medicul implicat.
Cercetările continuă pentru a stabili întregul cerc de persoane implicate. Până la finalizarea procesului, bănuiții beneficiază de prezumția de nevinovăție, conform legii.
Moldova
/ÎN CĂUTARE/ Dispărut de aproape o lună: Bărbatul care apare în imagini este căutat cu disperare de rude.
A urcat a volan, a pornit mașina și a dispărut. Un bărbat s-a adresat la poliție comunicând că fratele său a dispărut de aproape o lună. Este vorba despre un bărbat în vârstă de 43 de ani, din localitatea Mărinești, raionul Sîngerei.

Rudele acestuia au comunicat că, în ziua de 26 deptembrie acesta a plecat într-o direcție necunoscută la volanul unui automobil de culoare argintie și până în prezent nu a revenit acasă. Potrivit poliției, vehiculul cu numǎrul de înmatriculare NYD 998 nu a fost fixatǎ pânǎ la moment în trafic.
Astfel, bărbatul care apare în imagini are înălțimea de 1,75 metri, corpolență slabă și ochi căprui. Oamenii legii și rudele acestuia vin cu îndemnul către cetățeni ca în cazul în care recunosc persoana care apare în imagini și dețin informații despre locul aflării acestuia să contacteze numărul de telefon 067 224 099 sau să apeleze Serviciul unic de urgență 112. Orice detaliu contează.
Moldova
Intervenție SMURD de urgență: Un moldovean rănit într-un accident rutier a fost transportat de la Iași la Chișinău.
Zbor medical de urgență! În după-amiaza zilei de 20 octombrie, un echipaj aero-medical SMURD din Iași a efectuat o misiune transfrontalieră pentru a transporta un pacient politraumatizat, cetățean al Republicii Moldova, în vârstă de 45 de ani.

Victima unui accident rutier, pacientul a fost preluat din Iași și transportat cu elicopterul SMURD până în Chișinău. Pe întreaga durată a zborului, echipa medicală a monitorizat și menținut stabil starea acestuia, asigurând condiții optime de siguranță.
Elicopterul a aterizat pe stadionul Dinamo, de unde pacientul a fost preluat imediat de o echipă medicală și transportat la Institutul de Medicină Urgentă pentru tratament de specialitate.
De menționat, Serviciul Mobil de Urgență, Reanimare și Descarcerare din România intervine și în Republica Moldova încă din anul 2014, în baza unui acord bilateral. De la începutul anului 2025, aceasta este a doua misiune aeromedicală SMURD realizată pentru cetățenii Republicii Moldova.
-
Moldova9 ore în urmă
Scandal de corupție la Hîncești: Polițist și medic, cercetați pentru eliberarea ilegală de adeverințe medicale necesare reînnoirii permiselor auto.
-
Moldovao zi în urmă
Ceartă sângeroasă între frați: Un tânăr de 23 de ani ar fi fost înjunghiat cu un cuțit de fratele său geamăn.
-
Moldovao zi în urmă
Sfârșit nefast pentru un motociclist: Un tânăr de 19 ani a murit după ce a ajuns cu motocicleta într-un gard, la Călărași
-
Moldovao zi în urmă
Percheziții și un nou suspect: Un fost angajat al Agenției Servicii Publice, reținut de CNA.
-
Moldovao zi în urmă
Tragedie pe un drum din Bălți: O femeie de 81 de ani a fost izbită mortal de o mașină.
-
Moldova11 ore în urmă
Șapte ani în închisoare: Bărbatul care a atacat angajatul unui local de fast-food, condamnat pentru tâlhărie.
-
Moldovao zi în urmă
/VIDEO/ Escrocherii de milioane: Patru suspecți, reținuți pentru înșelăciune online.
-
Moldova9 ore în urmă
/ÎN CĂUTARE/ Dispărut de aproape o lună: Bărbatul care apare în imagini este căutat cu disperare de rude.