Rețele de socializare

Moldova

/FOTO/ PESTE JUMĂTATE DE TONĂ DE MEZELURI DIN CARNE DE PORC, DEPISTATE DE VAMEȘII DE LA OTACI

Doi șoferi ai unui autocar de pe ruta Moscova-Chișinău au încercat să introducă ilegal în țară 524 de kg de produse din carne de porc, de proveniență ucraineană, care ar putea fi infestată cu virusul pestei porcine africane (PPA). Cazul a fost raportat de către vameșii de la Otaci.

Publicat

Bunurile erau disimulate în spațiile destinate roții de rezervă și radiatorului de răcire.

În cadrul controlului inspectorii au mai depistat 103 kg de unt, 200 kg de zahăr și 30 kg de lapte praf, la fel, de origine ucraineană. Acestea se aflau în compartimentul pentru bagaje.

Conform procedurii, lotul de mezeluri a fost ridicat de către inspectorii ANSA pentru a fi supus nimicirii, iar celelalte produse – confiscate.


Serviciul Vamal informează că, de la începutul perioadei de prohibiție, instituite la 25 octombrie 2016 și până în prezent au fost reținute în total 14 701 kg de produse din carne de porc.

În acest context, reiterăm solicitarea în adresa persoanelor care traversează frontiera de a evita procurarea din Ucraina și introducerea în țară a preparatelor din carne de porc, susceptibile a fi contaminate. Atenționarea este menținută în contextul în care o eventuală extindere a maladiei ar putea cauza pierderi economice considerabile.

Măsurile de prohibiție vor fi menținute până când autoritățile sanitar-veterinare din țara vecină vor declara Ucraina ca fiind stat sau zonă liberă de pestă porcină africană.


Moldova

Incendiu în capitală: foc în bucătăria unui restaurant de pe strada Trandafirilor

Un incendiu a izbucnit în municipiul Chișinău, pe strada Trandafirilor 13, în bucătăria unui restaurant situat într-un bloc de locuințe din sectorul Botanica.

Publicat

Potrivit informațiilor preliminare, focul a afectat bunurile materiale dintr-o încăpere auxiliară a localului, cu o suprafață de aproximativ 6 metri pătrați.

La fața locului au intervenit cinci echipaje de pompieri. Din fericire, victime nu au fost înregistrate. Cauza incendiului a fost stabilită ca fiind un scurtcircuit produs la coșul de evacuare a fumului.


Incidentul a fost intens discutat pe rețelele sociale, unde locatarii din zonă susțin că pizzeria ar activa de mai mulți ani în bloc, în pofida nemulțumirilor acestora. Circumstanțele complete ale cazului urmează să fie clarificate.


Citește mai departe

Moldova

Pericol pe șosea între Gura Camencii și Soroca: carosabilul s-a transformat într-un patinoar

Conducătorii auto avertizează că drumul dintre Gura Camencii și Soroca este extrem de alunecos și pune în pericol circulația.

Publicat

Potrivit șoferilor, material antiderapant a fost împrăștiat doar până la sensul giratoriu din Gura Camencii, iar mai departe carosabilul este „ca gheața”.

Prin urmare, în zonă s-au format ambuteiaje, iar unele vehicule au derapat și au ajuns pe acostament, avariate!


Autoritățile sunt îndemnate să intervină, iar șoferii – să circule cu mare prudență.


Citește mai departe

Moldova

Anchetă de amploare în România: moldoveni vizați într-o rețea de obținere frauduloasă a cetățeniei

Procurorii Parchetului General din România au efectuat joi, 18 decembrie, aproximativ 40 de percheziții într-un dosar ce vizează obținerea cetățeniei române pe baza unor acte falsificate, iar printre beneficiari se numără și cetățeni ai Republicii Moldova, potrivit Antena3 CNN.

Publicat

Ancheta scoate la iveală o rețea bine organizată, în care ar fi implicați avocați din Baroul București, funcționari publici și intermediari.

Potrivit procurorilor, gruparea ar fi activat din 2022 și ar fi folosit documente de stare civilă false pentru a demonstra, în mod fictiv, descendența din foști cetățeni români.


Doar în primele 11 luni ale acestui an ar fi fost depuse peste 900 de cereri suspecte, iar o parte dintre beneficiari au obținut pașapoarte românești și statut de cetățeni ai Uniunii Europene. Ancheta este în desfășurare.

echipa.md


Citește mai departe

topul săptămânii