Rețele de socializare

Moldova

Accident violent în orașul Ialoveni: Două mașini s-au tamponat la ieșirea din localitate

Accident violent în orașul Ialoveni. Două mașini s-au tamponat la ieșirea din localitate. Potrivit martorilor, vinovat de producerea coliziunii s-ar face șoferul automobilului marca Opel, care a intrat în curbă cu viteză excesivă.

Publicat

Mai mult, pe bancheta din spate, acesta avea nu mai puțin de cinci pasageri.

”Aveam viteză, asta-i chestia, și nici drumul nu este bun, dar am fost neatenți, ce-i drept. Cine se face vinovat? Nu pot să vă răspund, însă, dacă nu era mașina de care ne-am tamponat era să zburăm la propriu”, a spus o pasageră.

Tinerii din mașina implicată în accident au refuzat să vorbească cu echipa noastră. Mai mult, șoferul autoturismului a reacționat agresiv când a văzut că este filmat, pe motiv că și-ar putea pierde locul de muncă.


”Eu nu vreau ca mașina asta să fie arătată la televizor. O să mă vadă mama, tata, cunoscuții.”

Martorii au solicitat intervenția ambulanței, însă, potrivit acestora, medicii au ajuns cu întârziere la fața locului.

”Am sunat la 112 și am chemat salvarea. Le-a luat 22 de minute ca să vină la fața locului.”+


Potrivit medicilor, ambii șoferi au refuzat spitalizarea.

Șoferul care se face vinovat de producerea accidentului riscă o amendă de 1.500 de lei și șase puncte de penalizare.

voceabasarabiei.md


Moldova

Speluncă de droguri destructurată și dealeri prinși pe stradă: val de rețineri în Chișinău

Droguri pe bandă rulantă în Chișinău. Noi cazuri au fost descoperite de polițiștii din capitală.

Publicat

O speluncă de consum de droguri a fost destructurată în capitală, iar mai mulți tineri implicați în distribuirea substanțelor narcotice au fost reținuți. Un bărbat de 26 de ani și-a transformat apartamentul într-un loc de consum, unde polițiștii au găsit pachețele cu PVP („sare”), un dispozitiv artizanal și doi bărbați de 29 și 48 de ani. Suspectul a fost reținut pentru 72 de ore, acțiunea având sprijinul BPDS „Fulger”.

În același timp, angajații BPRO au depistat, în ultimele zile, mai mulți indivizi cu droguri asupra lor în sectoarele Botanica, Rîșcani și Buiucani. Printre ei – un curier de 31 de ani cu 7 pachețele cu PVP pe șoseaua Muncești, un tânăr de 20 de ani cu 44 de pachețele de „marijuana” pe strada Hristo Botev, doi bărbați de 31 și 32 de ani cu PVP în Rîșcani și alte două persoane depistate cu „marijuana” pe strada Ion Creangă.


Toți suspecții sunt documentați conform legii, iar poliția anunță că va continua operațiunile antidrog în capitală.


Citește mai departe

Moldova

Droguri pe bandă rulantă, în Chișinău: Poliția a reținut șapte indivizi suspectați că distribuiau narcotice.

Capturi de droguri și rețineri pe bandă rulantă în Chișinău. În doar câteva zile, patrulele Batalionului de Reacționare Operativă au reținut cinci persoane suspectate că distribuiau substanțe narcotice în diferite sectoare ale capitalei.

Publicat

La Botanica, oamenii legii au dat peste trei indivizi care aveau asupra lor pachețele cu droguri pregătite pentru vânzare. Un bărbat de 31 de ani a fost oprit pe șoseaua Muncești cu șapte pachețele cu PVP. Luat la întrebări, individul a recunoscut că activează în calitate de curier. Pe strada Teilor, un alt bărbat, de 34 de ani, a predat de bunăvoie un pachet cu marijuana. Totodată, pe strada Hristo Botev, un tânăr de 20 de ani a fost prins cu circa 44 de pachețele de marijuana și a recunoscut că lucrează ca distribuitor.

În același timp, în sectorul Rîșcani, doi bărbați de 31 și 32 de ani au fost opriți pe strada Luncii. Unul dintre ei a predat benevol un pachet cu PVP.

Iar la Buiucani, patrulele au depistat doi bărbați de 24 și 33 de ani pe strada Ion Creangă, ambii având asupra lor pachețele cu marijuana.


Toți cei reținuți sunt acum documentați conform legii.


Citește mai departe

Moldova

Tragedie la o stână din Mihăileni: O femeie a murit după ce a fost bătută cu bestialitate chiar de concubinul ei.

Tragedie la o stână din Mihăileni, în raionul Rîșcani. O femeie de 58 de ani a murit după ce a fost bătută cu bestialitate chiar de concubinul ei. Totul s-a întâmplat în după-amiaza zilei de 23 noiembrie. Când oamenii legii au ajuns la stână, femeia era deja în stare gravă, după un conflict izbucnit între cei doi parteneri.

Publicat

Potrivit oamenilor legii, bărbatul de 57 de ani și-ar fi agresat concubina în urma unui scandal care a degenerat în cele din urmă în violență fizică.

Victima a fost preluată de medici și transportată spre spital, însă a decedat în ambulanță.

Cadavrul a fost transmis pentru expertiză medico-legală, iar bărbatul a fost reținut pentru 72 de ore și riscă ani grei de închisoare.


Poliția continuă ancheta pentru a stabili cu exactitate circumstanțele tragediei.


Citește mai departe

topul săptămânii