Rețele de socializare

Moldova

Mobilizarea serviciilor municipale în contextul avertismentelor de schimbare bruscă a vremii

Ca urmare a avertismentelor emise de către Serviciului Hidrometeorologic de Stat, referitor la schimbarea bruscă a vremii în perioada 22.06.2018, ora 17:00 – 23.06.2018, ora 06:00 cu ploi puternice, descărcări electrice și intensificări ale vântului, Primăria municipiului Chișinău îndeamnă cetățenii și agenții economici din capitală să ia măsuri de precauție în vederea protecției oamenilor și a bunurilor materiale.

Publicat

Cetățenii sunt îndemnați să evite adăpostirea de ploaie sub arbori, linii electrice și construcții ușoare pentru siguranța vieții oamenilor. De asemenea, automobiliștii sunt atenționați să nu parcheze automobilele sub copaci și în locurile joase, unde se pot forma acumulări mari de apă.

Menționăm că toate serviciile municipale sunt pregătite cu echipe mobile, fiind gata de a interveni în situații de urgență.

În caz de înregistrare a situațiilor problematice în contextul condițiilor meteo, cetățenii sunt chemați să apeleze Dispeceratul Central Municipal, tel. (022) 22-22-67, (022) 22-26-04.


chisinau.md


Moldova

Crime terifiante în Moldova: Un bărbat legat și torturat la Rezina, altul lovit cu toporul la Comrat.

Două crime terifiante au cutremurat comunitățile din Moldova în ultimele zile. Vă atenționăm că urmează detalii care vă pot afecta emoțional. Un bărbat a fost găsit fără suflare în propria casă la Rezina, iar un alt bărbat ar fi fost atacat mortal în plină stradă la Comrat.

Publicat

Potrivit informațiilor apărute în presă, primul caz șocant s-a produs în data de 12 septembrie.  Cadavrul unui bărbat de 60 de ani a fost descoperit în locuința sa din satul Horodiște. Presa menționează că, victima ar fi avut mâinile legate la spate, gura lipită cu bandă adezivă și urme de maltratare pe corp. Descoperirea a fost făcută după ce vecinii au alertat autoritățile, îngrijorați că bărbatul nu mai fusese văzut de câteva zile.

Cel de-al doilea caz terifiant s-a produs în seara de 14 septembrie, la Comrat. Presa din regiune scrie că, un bărbat ar fi fost lovit mortal cu un topor în plină stradă, iar echipajul medical sosit la fața locului nu a mai putut face nimic pentru a-I salva viața.

Am incercat să aflăm mai multe detalii de la Inspectoratele de Poliție teritoriale, însă deocamdată, organele de drept nu au confirmat și nici nu au infirmat producerea celor două tragedii. Vom reveni cu detalii.


Citește mai departe

Moldova

Incendiu puternic, la Drochia: Un bătrân a rămas fără o anexă, după ce flăcările au mistuit totul.

Panică în data de 14 septembrie, în localitatea Moara de Piatră din raionul Drochia. Un incendiu a izbucnit la o construcție auxiliară din gospodăria unui bărbat de 84 de ani și, în scurt timp, flăcările au mistuit totul.

Publicat

Potrivit Inspectoratului General pentru Situații de Urgență, focul a cuprins un șopron în interiorul căruia se aflau lemne și cărbuni. Construcția a ars în totalitate, iar materialele depozitate în interior au fost și ele distruse. Din fericire, nu au fost înregistrate victime.

La fața locului au intervenit trei echipaje de pompieri, care au reușit să localizeze și să stingă incendiul înainte ca acesta să se extindă la locuința principală și la alte construcții din apropiere.

Specialiștii presupun că focul a izbucnit din cauza nerespectării regulilor antiincendiare, însă urmează să fie stabilite toate circumstanțele exacte.


Inspectoratul General pentru Situații de Urgență reamintește cetățenilor că utilizarea focului deschis sau depozitarea materialelor combustibile fără respectarea normelor de siguranță pot avea consecințe grave. O simplă scânteie se poate transforma într-un dezastru, mai ales atunci când în gospodării sunt depozitate cantități mari de lemne, cărbuni sau alte materiale inflamabile.


Citește mai departe

Moldova

Copilă de 13 ani, luată pe capotă: Minora a fost lovită de un automobil, în timp ce traversa neregulamentar

Scene șocante surprinse pe strada Columna din Capitală. O adolescentă de 13 ani, care a încercat să traverseze strada neregulamentar, a fost lovită în plin de un automobil.

Publicat

Totul s-a întâmplat în dimineața zilei de 14 septembrie și a fost surprins de camera de bord a unui șofer. În imagini se vede cum copila aleargă printre mașini pentru a ajunge pe cealaltă parte a carosabilului. În același timp, un șofer de 28 de ani nu a reușit să evite impactul. Minora a fost aruncată pe capota vehiculului, după care a căzut pe asfalt.

La fața locului a ajuns imediat un echipaj medical, iar victima a fost transportată de urgență la spital pentru îngrijiri și investigații.

Poliția a deschis o anchetă și urmează să stabilească toate circumstanțele producerii accidentului.


Citește mai departe

topul săptămânii