Rețele de socializare

Moldova

Irakianul, suspectat că ar fi omorât minora originară din Republica Moldova, și-a recunoscut vina

Ali Bashar, tânărul originar din Irak, bănuit că ar fi agresat-o sexual și strangulat-o pe moldoveanca Susanna Feldman, și-ar fi recunoscut vinovăția.

Publicat

Suspectul, în vârstă de 20 de ani, a fost arestat de către autoritățile kurde din nordul Irakului, la cererea poliției federale germane. Ulterior, în seara de sâmbătă, 9 iunie, acesta a fost extrădat în Germania, notează euronews.com.

Mai multe surse scriu că, victima și Ali Bashar ar fi fost amici. În ziua când s-a produs crima, cei doi erau la plimbare într-o pădure. La un moment dat între ei s-a iscat o ceartă, iar minora ar fi încercat să cheme poliția. În urma neînțelegerilor conflictul ar fi degenerat, iar Bashar ar fi violat-o și strangulat-o pe Susanna Feldman.

La locul tragediei, mai multe persoane au depus flori și lumânări în memoria moldovencei. La fel, a fost instalată o cruce pe care scrie „Susanna, victimă a toleranței”.


Moartea Susannei a declanșat o dezbatere publică cu privire la politica „ușilor deschise” față de refugiați, promovată de către cancelarul german, Angela Merkel. În acest context, partidul de extremă dreapta „Alternativa pentru Germania” (AfD) susține că această crimă este rezultatul „politicii egoiste și ipocrite a cancelarului german”.

Moldoveanca Susanna Feldman a fost anunțată dispărută la data de 22 mai, iar la 6 iunie, a fost depistat cadavrul acesteia într-o zonă greu accesibilă, lângă o cale ferată situată în apropierea unui adăpost pentru emigranți.

Legiștii au depistat pe corpul neînsuflețit al fetei mai multe leziuni și susțin că aceasta a fost maltratată și violată, iar ulterior sufocată cu o frânghie.


Principalii suspecți în acest sunt doi refugiați din Turcia și Irak.

CRIMEMOLDOVA.MD


Moldova

/VIDEO/ Caz grav de violență între minori: Un copil ar fi fost agresat de patru adolescenți, după ce a încercat să apere un alt minor.

Un nou caz grav de violență între minori a avut loc în capitală. Potrivit Poliției, incidentul s-a produs pe 22 aprilie, în sectorul Rîșcani, într-o curte de pe strada Albișoara, iar scena a fost suprinsă de camerele de supraveghere amplasate în zonă. Vă atenționăm că urmează imagini cu puternic impact emoțional!

Publicat

Conform informațiilor apărute în presă, un băiat de doar 7 ani ar fi fost agresat de patru adolescenți, după ce a încercat să apere un alt copil. Minorul ar fi fost lovit cu pumnii și picioarele.

Poliția anunță că s-a autosesizat în acest caz, iar toate persoanele implicate au fost deja identificate. Autoritățile competente au fost sesizate pentru documentarea completă a incidentului și stabilirea măsurilor legale care se impun.

În acest context, Poliția îndeamnă cetățenii, părinții și cadrele didactice să anunțe imediat autoritățile la numărul de urgență 112, dacă sunt martori sau dețin informații despre cazuri similare. Intervenția promptă poate preveni consecințe grave și poate contribui la protejarea minorilor.



Citește mai departe

Moldova

Accident fatal la Briceni: Un șofer a murit după ce s-a izbit de un copac și a fost proiectat pe carosabil.

Accident tragic în raionul Briceni. Un bărbat de 34 de ani a murit după ce a ajuns cu mașina într-un copac. Tragedia a avut loc în dimineața de 24 aprilie, în jurul orei 8:30, la ieșirea din satul Caracușenii Noi.

Publicat

Potrivit unui comunicat al poliției, șoferul ar fi pierdut controlul volanului. Autoturismul a derapat de pe carosabil, s-a izbit violent de un copac, iar ulterior a fost proiectat înapoi pe traseu. În urma impactului, șoferul a murit pe loc.

Nu se cunoaște deocamdată cauza producerii accidentului. Toate circumstanțele urmează a fi stabilite.


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Narcotice aduse din Ucraina: Un tânăr din Bălți, implicat într-o rețea de contrabandă cu droguri sintetice.

Un tânăr de 19 ani din Bălți a fost reținut de poliție, fiind suspectat de implicare într-o rețea de contrabandă și distribuire a drogurilor sintetice pe teritoriul Republicii Moldova.

Publicat

Potrivit oamenilor legii, activitatea infracțională era coordonată prin intermediul aplicației Telegram, iar tânărul ar fi avut rolul de curier în cadrul rețelei. Acesta ar fi ridicat drogurile de la autocare care transportau pasageri și colete neînsoțite din Ucraina în Moldova.

Ulterior, substanțele erau transportate la un domiciliu închiriat, unde erau divizate în cantități mai mici, de aproximativ 50–100 de grame, și ascunse în diferite locații. De acolo, drogurile erau preluate de curieri și distribuite mai departe în doze de aproximativ un gram.

Suspectul ar face parte dintr-o grupare infracțională formată din cetățeni moldoveni și ucraineni, specializată în contrabandă și comercializarea drogurilor sintetice. Rețeaua ar fi activat timp de câteva luni și ar fi avut conexiuni în mai multe țări, inclusiv Ucraina, Polonia, România și Georgia.


Tânărul a fost reținut pe 16 aprilie, după ce a ridicat un colet neînsoțit de la un autocar intrat în Republica Moldova prin punctul de trecere Palanca–Maiaki–Udobnoe.

În urma percheziției, într-un colet cu produse alimentare, ascuns într-un pachet de cafea, polițiștii au depistat și ridicat aproximativ un kilogram de substanță de tip PVP, cunoscută drept „sare”.

Valoarea estimativă a drogurilor scoase din circuit depășește jumătate de milion de lei.


La solicitarea procurorilor, instanța a emis pe numele tânărului un mandat de arest preventiv pentru 30 de zile. La moment, acesta riscă o pedeapsă de la 7 până la 15 ani de închisoare.


Citește mai departe

topul săptămânii