Rețele de socializare

Moldova

Tânăr reţinut în flagrant de poliţişti

O doamnă în vârstă de 65 de ani, locuitoare a capitalei, s-a adresat cu o plângere la IP Buiucani a Direcţiei de Poliţie a mun. Chişinău, declarând că ar fi fost înşelată de bani în sumă de 83 000 lei de către un necunoscut.

Publicat

Potrivit acesteia, individul s-a prezentat în calitate de  reprezentant al  unei companii ce vinde ochelari de soare şi i-ar fi spus că în urma unei loterii , doamna ar fi fost  câştigătoarea  unui apartament cu 3 odăi.

În cadrul investigaţiilor demarate, forţele de ordine au constatat că victima ar fi oferit escrocului bani în mai multe tranşe , în perioada de timp a lunilor ianuarie până în luna mai curent, banii fiindu-i solicitaţi  pentru a intra în posesia apartamentului. Individul a fost reţinut în flagrant de către poliţişti când primea de la victimă o altă tranşă de bani în sumă de 600 euro.

Conform primelor informaţii  acumulate de către ofiţerii de investigaţii , suspectul s-a dovedit a fi un tânăr în vârstă de 17 ani, domiciliat în capitală , care ar fi fost implicat anterior în mai multe cazuri de jaf şi escrocherie .


Pe marginea acestui caz a fost inițiată o cauză penală pentru escrocherie, iar suspectul este cercetat în stare de libertate . Conform legislaţiei penale în vigoare  acesta riscă să fie sancționat cu închisoare pentru un termen de până la 6 ani.

POLITIACAPITALEI.MD


Moldova

/VIDEO/ Va răspunde pentru alarmele false: Autorul alertelor cu bombă de la Aeroport, plasat în arest pentru 30 de zile.

Autorul alertelor false cu bombă de la Aeroportul Internațional Chișinău a fost identificat, reținut și plasat în arest preventiv. Este vorba despre un bărbat de 50 de ani, acuzat că a pus pe jar autoritățile și a provocat panică în rândul pasagerilor, anunțând în mod repetat existența unor dispozitive explozive.

Publicat

După un șir de măsuri operative și investigații, oamenii legii au reușit să dea de urma suspectului pe 18 iunie. Acesta a fost reținut, iar ulterior magistrații au emis pe numele său un mandat de arest preventiv pentru 30 de zile.

Potrivit anchetatorilor, bărbatul ar fi transmis intenționat informații false despre amplasarea unor bombe în incinta aeroportului, inclusiv despre o posibilă explozie care ar fi pus în pericol viața călătorilor și a angajaților. De fiecare dată, intervențiile echipelor specializate au demonstrat că alertele erau nefondate.

Terminalul și zonele vizate au fost verificate minuțios, însă nu au fost descoperite obiecte suspecte, iar pentru pasageri nu a existat niciun pericol real. Cu toate acestea, astfel de alerte au mobilizat forțe de intervenție și au perturbat activitatea aeroportului.


Suspectul a fost transferat într-un penitenciar de tip închis, iar ancheta continuă pentru a stabili toate circumstanțele cazului și dacă au existat și alte episoade similare.

Autoritățile atrag atenția că transmiterea unor astfel de informații false constituie infracțiune și se pedepsește conform legii, chiar dacă pericolul nu este real.


Citește mai departe

Moldova

Spre România, prin grâu: Trei străini, depistați de autorități după ce au traversat ilegal râul Prut.

Trei cetățeni ai Bangladeshului au fost depistați de polițiștii de frontieră moldoveni și români după ce au traversat ilegal râul Prut, încercând să ajungă în România.

Publicat

Cazul a fost documentat la data de 20 iunie, în cadrul unei acțiuni comune desfășurate de Sectorul Poliției de Frontieră Toceni și autoritățile de frontieră din România. Reprezentanții Sectorului Poliției de Frontieră Berezeni de peste prut au informat partea moldovenească despre observarea a trei persoane cu bagaje care se deplasau spre interiorul teritoriului român și care ulterior s-au ascuns într-un lan de grâu.

Pentru localizarea acestora au fost mobilizate echipe mixte moldo-române, un echipaj canin și o dronă de supraveghere. În urma operațiunii, cei trei bărbați au fost găsiți ascunși în lanul de grâu, fiind interceptați și legitimați.

Una dintre persoane a avut nevoie de îngrijiri medicale și a fost transportată la o instituție medicală pentru investigații și evaluarea stării de sănătate.


Verificările efectuate au stabilit că cei trei sunt cetățeni ai Bangladeshului, cu vârste cuprinse între 31 și 40 de ani. Potrivit anchetei preliminare, aceștia au traversat înot râul Prut, în zona localității Vetrișoaia din județul Vaslui, cu intenția de a ajunge la București pentru a-și găsi un loc de muncă.

Pe caz a fost inițiată o anchetă privind trecerea frauduloasă a frontierei de stat. Ulterior cei trei migranți au fost predați autorităților din Republica Moldova pentru continuarea cercetărilor.


Citește mai departe

Moldova

Minor rănit în centrul capitalei: Adolescentul a ajuns la spital după o coliziune într-o intersecție aglomerată.

Un minor de 16 ani a ajuns la spital după ce motocicleta pe care o conducea s-a izbit de un automobil, într-o intersecție aglomerată din capitală. Accidentul s-a produs în seara de 21 iunie, în jurul orei 21:10, la intersecția străzilor București și Alexandr Pușkin din Chișinău.

Publicat

Potrivit informațiilor preliminare, adolescentul se afla la ghidonul motocicletei în momentul în care s-a produs impactul cu mașina condusă de un bărbat de 37 de ani. În urma coliziunii, tânărul a fost rănit și preluat de un echipaj medical, fiind transportat la spital pentru investigații.

Deocamdată nu este clar în ce circumstanțe s-a produs accidentul și care dintre participanții la trafic ar fi încălcat regulile de circulație. Oamenii legii au intervenit la fața locului pentru a documenta cazul și pentru a stabili toate detaliile.

Poliția urmează să stabilească dacă minorul avea dreptul să conducă și în ce condiții se afla în trafic, dar și dacă viteza sau alte abateri au contribuit la producerea impactului. Ancheta este în desfășurare.



Citește mai departe

topul săptămânii