Moldova
Bunuri în valoare de peste 95.600 lei, confiscate în urma unor acţiuni la frontieră
Polițiștii de frontieră din cadrul Inspectoratului Teritorial al Poliţiei de Frontieră Iaşi, împreună cu lucrătorii vamali, au descoperit, în ultimele 24 de ore, 235.400 ţigarete( 11.770 pachete) de contrabandă, 58 de kg cu tutun aromat pentru narghilea şi 13 litri alcool, bunuri pe care trei bărbaţi au încercat să le introducă ilegal în ţară şi apoi să le comercializeze pe piaţa neagră de desfacere.
Echipa comuna de control din cadrul Punctului de Trecere a Frontierei Albiţa a descoperit 11.504 pachete de ţigări de provenienţă R. Moldova, pe care un cetăţean român a încercat să le introducă în ţară ascunse în spaţii special create în autovehiculul pe care îl conducea.
În ziua de 11 mai a.c., în jurul orei 16.00, în Punctul de Trecere a Frontierei Albiţa s-a prezentat pentru efectuarea formalităților de control, pentru a intra în ţară, cetățeanul român Ion B., în vârstă de 27 de ani, conducând un autovehicul marca Peugeot, înmatriculat în R. Moldova.
În baza profilului de risc s-a procedat la efectuarea unui control amănunțit asupra mijlocului de transport, în urma căruia polițiștii de frontieră și lucrătorii vamali au descoperit ascunse, într-un spațiu special amenajat creat prin dublarea peretelui despărțitor dintre cabină și compartimentul de marfă, precum și a pereților laterali ai compartimentului de marfă, 230.080 de țigarete (11.504 pachete de țigări), de diferite mărci, de proveniență R. Moldova.
Întreaga cantitate de ţigări, în valoare totală de 52.918 lei, precum și autovehiculul, în valoare de 11.000 lei au fost ridicate în vederea confiscării , iar tânărul a fost sancționat cu amendă în valoare de 10.000 lei.
Şi echipa comună de control din cadrul Punctului de Trecere a Frontierei Oancea a descoperit într-un microbuz marca Mercedes, înmatriculat în R. Moldova, condus de cetăţeanul bulgar Nikolay B., în vârstă de 32 de ani, în spătarul banchetei pasagerilor, 58 de pachete a câte un kg fiecare cu tutun aromat pentru narghilea şi 13 litri alcool.
Conform prevederilor legale, a fost luată măsura reţinerii bunurilor în valoare totală de 10.120 lei și sancţionarea contravenţională a tânărului cu amendă în valoare de 5.000 lei.
În data de 11 mai a.c., poliţiştii de frontieră din cadrul Sectorului Poliției de Frontieră Galaţi, pe timpul unei acţiuni specifice pe linia combaterii contrabandei cu ţigări în zona de competenţă, au oprit în trafic, pentru control, pe o stradă din municipiul Galaţi, un autoturism marca Rover, înmatriculat în Bulgaria, condus de Ion Z., cu cetăţenie română şi R.Moldova, în vârstă de 26 de ani.
În urma unui control amănunţit efectuat asupra mijlocului de transport, au fost descoperite ascunse, în spaţii special amenajate în bord, 5.320 ţigări cu timbru de acciză R. Moldova şi Duty Free.
Conform prevederilor legale, a fost luată măsura reţinerii ţigărilor în valoare totală de 1.600 lei, precum și indisponibilizarea autoturismului, în valoare de 20.000 lei, în vederea confiscării.
În cauză se efectuează cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunii de contrabandă.
Cercetările continuă pentru identificarea tuturor persoanelor implicate în aria infracţională.
Moldova
/VIDEO/ Motocicletă furată, în capitală: Trei tineri din Cahul, printre care și un minor, cercetați pe caz.
O motocicletă în valoare de circa 60 de mii de lei a fost furată din curtea unui bloc din capitală, iar trei tineri din Cahul, doi de 20 de ani și un minor de 16 ani, au ajuns pe mâna poliției.
Potrivit oamenilor legii, furtul a avut loc pe timp de noapte, în sectorul Buiucani. Bănuiții ar fi deteriorat sistemul de pornire al motocicletei parcate, după care au plecat cu aceasta într-o direcție necunoscută.
În urma măsurilor operative desfășurate de polițiștii sectorului Buiucani, în comun cu angajații Direcției de Poliție Chișinău, suspecții au fost identificați și reținuți la scurt timp.
Ulterior, în cadrul perchezițiilor autorizate efectuate la domiciliile acestora din Cahul, oamenii legii au depistat și au ridicat motocicleta sustrasă.
Cei doi tineri de 20 de ani au fost reținuți pentru 72 de ore, iar minorul este cercetat în stare de libertate. Dacă vor fi găsiți vinovați, suspecții riscă pedeapsă cu închisoare de până la 7 ani.
Cercetările pe marginea acestui caz continuă.
Moldova
Nicanor Ciochină a fost reținut: Fostul primar de la Boldurești este vizat într-o nouă cauză penală.
Fostul primar de la Boldurești Nicanor Ciochină, învinuit că a lovit mortal cu mașina un adolescent de 14 ani, a fost reținut în seara de 29 ianuarie, într-o nouă cauză penală. Potrivit poliției, acesta ar fi agresat și bătut un bărbat acum șase ani, pe când era primar în localitate. Acum acesta este cercetat penal pentru fapte de tortură și tratament inuman.
Ciochină a fost reținut imediat de cum s-a pus pe pauză ședința din dosarul în care e învinuit că a tamponat mortal cu mașina un adolescent.
Poliția anunță că fostul edil de la Boldurești a fost reținut pentru 72 de ore, după ce în anul 2020 ar fi bătut și înjurat un bărbat, care avea dificultăți de deplasare.
Menționăm că în data de 29 ianuarie, procurorii au cerut 9 ani de pușcărie pentru Nicanor Ciochină, acuzat că ar fi lovit mortal un copil la Boldurești. Pe lângă aceasta, acuzatorii au solicitat ca fostul primar să nu poată șofa 9 ani și să achite 31.000 de lei prejudiciu statului.
În privința presupusului său complice, Ion Andronache, procurorii cer 3 ani de închisoare într-un penitenciar deschis.
Amintim că Nicanor Ciochină este învinuit că în februarie 2024 ar fi lovit mortal cu mașina un băiat din localitate și ar fi fugit de la locul faptei. Ulterior, ar fi încercat să ascundă urmele accidentului, înscenând o altă coliziune cu implicarea mașinii avariate.
Un medic stomatolog, considerat complice, l-ar fi ajutat să găsească o mașină identică celei implicate în accident și să monteze plăcuța cu numărul de înmatriculare pe o altă mașină. Ciochină susține că este nevinovat și că totul ar avea o motivație politică.
Moldova
/VIDEO/ Percheziții la Chișinău: Peste 100 de mașini, ridicate într-un dosar de contrabandă.
Peste 100 de mașini au fost ridicate în urma a patru percheziții efectuate pe 15 ianuarie, în municipiul Chișinău, într-un dosar de contrabandă instrumentat de Serviciul Vamal, sub conducerea PCCOCS.
Anchetatorii susțin că un grup format din cetățeni ai Republicii Moldova și ai României, în complicitate cu reprezentanți ai unui agent economic, ar fi introdus din Uniunea Europeană vehicule aparent legal, care ulterior erau dezmembrate și comercializate, cu încălcarea legislației vamale, pentru a evita achitarea taxelor.
Valoarea bunurilor vizate depășește 400 de mii de lei. În urma perchezițiilor au fost ridicate documente, tehnică de calcul și peste 100 de vehicule, atât funcționale, cât și parțial dezmembrate.
Doi bănuiți, cu vârste între 34 și 45 de ani, sunt cercetați penal în stare de libertate, iar investigațiile continuă.



