Rețele de socializare

Moldova

Falsificarea actelor pentru mijloacele de transport, motiv de cercetare a trei cetățeni străini

Polițiștii de frontieră din Direcția regioanală NORD au depistat nereguli în trei documente pentru mijloace de transport, prezentate de cetățeni străini la traversarea hotarului R.Moldova. Incidentele au avut loc pe parcursul zilei de 19 martie a.c.

Publicat

Primul caz a fost consemnat în punctul de trecere ”Larga”, în jurul orei 07:00 dimineața. Pe direcția ieșire din țară polițiștii de frontieră au identificat printre documentele înmânate la control un permis de conducere azer cu semne vădite de falsificare. Actul aparținea unui cetățean al Azerbaidjanului de 26 ani. Acesta se afla la volanul unui Volkswagen Caddy înmatriculat în R. Moldova. În cadrul audierii, tânărul nu a putut oferi detalii vizavi de document, neștiind de fapt că ar fi falsificat.

Alte două acte contrafăcute au fost reținute în punctul de trecere ”Briceni” în timpul formalităților de control, efectuate pe direcția intrare în R. Moldova. Către ora 12:00, la linia de control s-a prezentat mijlocul de transport, de model Fiat Punto, înmatriculat în Italia, la care inspectorii de frontieră au găsit în revizia tehnică elemente sigure de falsificare. Verificările ulterioare au stabilit că stickerul aplicat în certificatul de îmatriculare, privind trecerea reviziei tehnice periodice pentru anul 2018, nu este autentic. Ba mai mult, s-a confirmat lipsa acesteia și în baza de date. Automobilul era condus de un cetățean ucrainean de 66 de ani, care a declarat polițiștilor de frontieră că nu cunoaște despre falsul depistat.

La câteva ore diferență, un alt cetățean al Ucrainei de 41 de ani a fost documentat pentru folosirea unui act falsificat. Acesta conducea un autoturism de model Volvo V40, înmatriculat în Lituania. În cadrul verificării documentelor, polițiștii de frontieră au observat careva indici de falsificare în permisul de conducere, eliberat de autoritățile ucrainene, fapt pentru care șoferul nu a putut explica neautenticitatea permisului.


În toate cazurile documentele au fost ridicate și transmise spre expertiză. Angajații Poliției de Frontieră continuă cercetările în vederea stabilirii tuturor circumstanțelor și identificării persoanelor implicate în acțiunile ilegale.

BORDER.GOV.MD


Moldova

S-a intoxicat cu monoxid de carbon: O minoră de 17 ani a fost transportată la spital, după ce fumul de la sobă s-a acumulat în casă.

O minoră de 17 ani a ajuns la spital cu intoxicație cu monoxid de carbon, după ce fumul de la sobă s-a acumulat în locuință. Incidentul s-a produs în dimineața zilei de 4 ianuarie, într-o gospodărie din satul Tocuz, raionul Căușeni.

Publicat

Potrivit informațiilor preliminare, fata a prezentat semne de intoxicație cu monoxid de carbon și a fost transportată de urgență la spitalul raional pentru investigații medicale. Medicii spun că, în prezent, starea acesteia este stabilă.

În urma cercetărilor efectuate la fața locului, specialiștii IGSU au stabilit că incidentul s-ar fi produs din cauza nerespectării regulilor antiincendiare la exploatarea sobei și a canalelor de evacuare a fumului. Mai exact, tatăl minorei ar fi închis cahla sobei, fapt care a împiedicat evacuarea normală a fumului și a dus la acumularea monoxidului de carbon în interiorul locuinței.

Alte circumstanțe ale cazului urmează să fie stabilite de organele de resort.


În acest context, salvatorii și pompierii reamintesc cetățenilor importanța verificării periodice a sobelor de încălzit și a canalelor de evacuare a fumului. Totodată, aceștia avertizează că este strict interzisă blocarea sau închiderea sistemelor de evacuare a fumului, inclusiv a cahlei sobei, atunci când focul este aprins.

De asemenea, în încăperile încălzite cu sobe sau alte surse pe bază de combustibil solid se recomandă aerisirea regulată a încăperilor și instalarea detectoarelor de fum și monoxid de carbon, pentru avertizare timpurie.


Citește mai departe

Moldova

Incendiu la o biserică din Drochia: Focul a cuprins o anexă a lăcașului, unde era amenajată cazangeria.

Un incendiu a izbucnit în dimineața de 4 ianuarie la o biserică din raionul Drochia. Focul a cuprins o anexă a lăcașului de cult, însă intervenția rapidă a pompierilor a salvat biserica de la distrugere.

Publicat

Alarma a fost dată la ora 06:40, când pompierii din nordul țării au fost solicitați să intervină la biserica „Sfânta Treime” din localitatea Sofia. La fața locului au ajuns patru echipaje de salvatori și pompieri, care au stabilit că incendiul a izbucnit într-o încăpere tehnică, unde era amenajată cazangeria, pe o suprafață de aproximativ 12 metri pătrați.

Flăcările au afectat mai multe bunuri materiale din interiorul anexei, însă datorită intervenției operative, focul a fost localizat și nu s-a extins spre biserica propriu-zisă. Incendiul a fost lichidat complet după aproape o oră, iar victime nu au fost raportate.

Potrivit specialiștilor IGSU, cauza probabilă a incendiului este nerespectarea regulilor antiincendiare la exploatarea cazanului care funcționa pe combustibil solid.


În ajunul Crăciunului pe stil vechi, pompierii fac apel către responsabilii lăcașelor de cult să respecte cu strictețe normele de securitate. Aceștia recomandă verificarea instalațiilor de încălzire, evitarea utilizării echipamentelor defecte, menținerea liberă a căilor de evacuare și verificarea surselor electrice după încheierea slujbelor.

Totodată, enoriașii sunt îndemnați să evite aglomerațiile și să păstreze o distanță sigură față de lumânări și candele, pentru a preveni producerea incendiilor. În situații de risc, cetățenii sunt rugați să apeleze de urgență Serviciul 112.

Potrivit datelor IGSU, în zilele de weekend pompierii și salvatorii au intervenit în circa 60 de situații de risc la nivel național.




Citește mai departe

Moldova

Incident șocant la Ceadîr-Lunga: Un bărbat ar fi tras cu arma în mașina în care se afla soția sa, cu care este în proces de divorț.

Groază pe un drum din sudul țării: un bărbat a fost reținut după ce ar fi tras cu arma în mașina în care se afla soția sa, cu care este în proces de divorț.

Publicat

Incidentul șocant a avut loc în seara zilei de 4 ianuarie, în orașul Ceadîr-Lunga. Potrivit poliției, femeia se afla împreună cu copilul și concubinul său într-o mașină pe drumul local Tomai-Ceadîr-Lunga când aceasta a fost ținta unei împușcături. Din fericire, nicio persoană nu a fost rănită.

Principala persoană vizată de anchetă este soțul femeii, cu care aceasta se află în proces de divorț.

Arma suspectului a fost ridicată, iar bărbatul a fost reținut și este audiat de polițiști pentru clarificarea tuturor circumstanțelor acestui incident grav.


Citește mai departe

topul săptămânii