Rețele de socializare

Moldova

Traficanți de droguri reținuți de polițiști. Printre ei doi militari și un fost polițist

Pe parcursul a două săptămâni, Ofițerii Direcției Antidrog împreună cu angajații Inspectoratului de Poliție Râșcani al mun. Chișinău și procurorii oficiului Râșcani al Procuraturii municipiului Chișinău, au reținut 19 persoane, locuitori al municipiului Chișinău, cu vârsta cuprinsă între 18 – 35 ani.

Publicat

Aceștia sunt suspectați de comercializarea mai multor tipuri de droguri pe teritoriul țării. Printre reținuți sunt doi militari al Armatei Naționale dar și un fost polițist.

În urma investigațiilor efectuate de către angajații Direcției Antidrog, s-a stabilit că suspecții grupărilor criminale, printr-o schemă bine organizată, comercializau droguri de tip hașiș, marijuană hidroponică, pastile Ecstasy și amfetamină. 

Timp de două luni, polițiștii au supravegheat membrii grupului, unde au fost infiltrați  mai mulți agenți de investigație sub acoperire, fiind efectuate achiziții de control și procurate droguri de la suspecți. În urma acțiunilor de urmărire penală și măsurilor speciale de investigații, suspecții au fost reținuți în momentul comercializării drogurilor consumatorilor.


Totodată, au fost efectuate 42 de percheziții. Ca rezultat a perchezițiilor corporale și la domiciliul acestora au fost depistate și confiscate aproximativ un kg de hașiș, peste 1000 grame marijuană hidroponică, pastile Ecstasy, pliculețe amfetamină, cântare electronice la scară mică, pachețele de tip zip – lock destinate ambalării drogurilor, cartele SIM și telefoane mobile, precum și bani obținuți din comercializarea drogurilor,

Valoarea totală a drogurilor confiscate este de aproximativ 550 000 lei.

11 dintre suspecți au fost arestați pe un termen de 30 de zile, 4 sunt cercetați în stare de libertate, iar alți 4 sunt reținuți pe un termen de 72 ore, urmând ca aceștia să se prezinte în instanța de judecată, pentru aplicarea măsurii preventive sub formă de arest. Toți suspecții riscă o pedeapsă cu închisoare de la 7 la 15 ani.


La fel, la 20 februarie a derulat o nouă operațiune antidrog pe întreg teritoriul țării. Astfel, serviciile de investigare infracțiuni din Inspectoratele de Poliție teritoriale au desfășurat 139 de percheziții, care au vizat persoanele ce produc, păstrează și comercializează droguri.

Ca rezultat au fost sechestrate peste 2 kg de marijuană, 1kg de etnobotanice, 300ml de methamfetamină, 40 de pastile psihotrope, peste 2 litri de precursori destinați producerii drogurilor, precum și mai multe doze de heroină, metadonă, amfetamină, opium și 76 de dispozitive destinate consumului de droguri prin inhalare. La fel, au fost consfiscate 9 arme și 40 de cartușe, deținute ilegal. În cadrul acestei operațiuni au fost reținute pentru 30 de zile 9 persoane. Deasemenea, au fost lichidate două laboratoare de producere a drogurilor.

Valoarea drogurilor sechestrate în cadrul operațiunii se estimează la aproximativ 200 000 lei.


Acțiunile s-au desfășurat cu sprijinul polițiștilor din cadrul Brigăzii cu Destinație Specială „Fulger”.

POLITIA.MD


Moldova

Tentativă de contrabandă dejucată: peste 10 000 de țigarete ascunse în caroseria unui Volkswagen

Ofițerii Echipelor Mobile ale Serviciului Vamal, în cooperare cu inspectorii Centrului chinologic și funcționarii postului vamal Lipcani, au dejucat o tentativă de transportare ilicită a produselor din tutun peste frontiera vamală, pusă la cale de un cetățean moldovean în vârstă de 36 de ani.

Publicat

În baza informațiilor operative, unitatea de transport de model Volkswagen Crafter, pe care o conducea bărbatul, a fost supusă unor verificări minuțioase. Patrupedul de serviciu al Vămii, Uran, a reacționat pozitiv la posibila prezență a produselor din tutun în spațiile mijlocului de transport.

Drept urmare, în diferite compartimente create artizanal în structura caroseriei au fost găsite tăinuite 10 160 de țigarete, cu timbru de acciz al Republicii Moldova.


Atât produsele din tutun, cât și mijlocul de transport au fost ridicate, iar investigațiile continuă pentru elucidarea tuturor circumstanțelor și atragerea la răspundere conform legislației.


Citește mai departe

Moldova

Peste 20 kg de droguri, în valoare de 14 milioane de lei, descoperite în rezervorul unei mașini la Chișinău

Ofițerii Direcției Antidrog a INI, împreună cu procurorii de la Oficiul Botanica, au reținut un cetățean ucrainean de 63 de ani, implicat în traficul de droguri sintetice de mare risc.

Publicat

Bărbatul ar fi acționat pentru o organizație criminală internațională, transportând droguri din UE spre Republica Moldova prin contrabandă, folosind un automobil Chevrolet modificat special pentru ascunzișuri.

După ce a intrat în țară pe la Sculeni, mașina a fost monitorizată până la Chișinău, unde a fost oprită și percheziționată. În rezervorul de gaz adaptat au fost găsite peste 20 kg de droguri – PVP, mefedronă, MDMA, cocaină și Ecstasy – împărțite în 21 de pachete. Valoarea totală a capturii depășește 14 milioane de lei.


Suspectul a fost reținut pentru 72 de ore, iar procurorii cer plasarea lui în arest preventiv. Pe numele său au fost deschise două dosare pentru contrabandă și trafic de droguri, infracțiuni pedepsite cu până la 15 ani de închisoare. Ancheta continuă.


Citește mai departe

Moldova

Crimă pentru bani la Horodiște: trei suspecți, inclusiv un minor, arestați în cazul omorului unui bărbat de 60 de ani

Trei persoane au fost reținute și plasate în arest preventiv în cazul omorului brutal al unui bărbat de 60 de ani din satul Horodiște, raionul Rezina, crimă comisă în septembrie 2025.

Publicat

Victima, care locuia singură, a fost găsită de un vecin cu mâinile legate la spate și cu multiple leziuni provocate prin lovituri repetate.

Potrivit anchetei, motivul crimei ar fi fost banii bărbatului, care dispăruseră din locuință. Ofițerii INI, împreună cu polițiștii din Rezina și Orhei și echipele BPDS „Fulger”, au identificat trei suspecți: organizatorul – un bărbat de 41 de ani cu antecedente penale, găsit la reținere și cu substanțe ce par a fi droguri; un minor de 17 ani, indicat drept autorul faptei și care colaborează cu ancheta; și un bărbat de 23 de ani, implicat în agresiune.


La solicitarea Procuraturii Orhei – oficiul Rezina, cei trei au fost plasați în arest preventiv pentru 30 de zile. Ancheta continuă, iar suspecții beneficiază de prezumția de nevinovăție.

echipa.md


Citește mai departe

topul săptămânii