Rețele de socializare

Moldova

Trei permise de conducere falsificate, descoperite la frontieră

Trei permise de conducere falsificate au fost depistate de polițiștii de frontieră, fiind ridicate de la doi cetățeni români și un ucrainean. Cazurile au fost deconspirate în punctele de trecere Costești, Otaci și Leușeni.

Publicat

În prima reținere, consemnată în ajunul Crăciunului, un bărbat de 31 ani originar din Jud. Botoșani, România, s-a prezentat pe sensul de intrare în țară prin PTF Costești, la volanul automobilului de model Opel Vectra, înmatriculat în același județ. La cererea polițistului de frontieră, printre documentele de călătorie s-a prezentat și permisul de conducere, eliberat de autoritățile ucrainene. Din startul verificărilor au apărut suspiciuni asupra veridicității permisului, deoarece acesta înfățișa mai multe elemente necaracteristice. Urmare a cercetărilor suplimentare s-a constatat falsificarea acestuia, mai mult în cadrul audierilor tânărul a relatat că permisul a fost perfectat de către o persoană necunoscută din Republica Moldova, contra sumei de 300 euro.

Permisul falsificat va fi motiv de cercetare penală pentru al doilea cetățean român, depistat în PTF Leușeni, la data de 8 ianuarie 2018. În cadrul controlului de frontieră, pe sensul de ieșire din țară, conducătorul auto de 36 de ani al unui Opel Combo, înmatriculat în Marea Britanie, a prezentat toate actele în regulă. Însă, au apărut suspiciuni asupra comportamentului persoanei și în baza analizei de risc, s-a luat decizia suplimentării verificărilor. În rezultat, poliţiştii de frontieră au găsit în portmoneul tânărului un permis de conducere bulgăresc, eliberat pe numele acestuia, care nu corespundea unui autentic. Din primele cercetări documentul a fost constatat ca fiind falsificat. La audieri, bărbatul a comunicat că și-a perfectat permisul prin intermediul unui cetățean bulgar, pentru serviciile acestuia achitând o sumă de 600 de lire sterline.

De asemenea, ieri a fost depistat cel de-al treilea permis fals, în PTF ”Otaci”. La formalitățile de trecere a frontierei, cu intenția de a intra în R. Moldova, s-a prezentat un cetățean al Ucrainei. Polițistul de frontieră a observat în permisul de conducere semne vădite de falsificare. Verificările adiționale au confirmat bănuielile angajatului Poliției de Frontieră, iar documentul în cauză s-a adeverit a fi falsificat. Bărbatul în vârstă de 45 ani a declarat că nu cunoaște despre cele depistate.


Toate docementele falsificate au fost reținute și transmise spre expertiză, polițiștii de frontieră continuă cercetările sub toate aspectele legale, pentru elucidarea circumstanțelor și identificarea persoanelor implicate. Dacă conducătorii auto vor fi găsiți vinovați, conform art.361, al.1 CP al RM, aceștia riscă amendă în mărime de până la 650 u.c. sau muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 150 la 200 de ore, sau închisoare de până la 2 ani.

BORDER.GOV.MD


Moldova

/VIDEO/ Captură impresionantă, la Chișinău: Droguri de un milion și jumătate de lei, vândute prin „Telegram”.

Patru tineri, printre care și un minor, au fost reținuți de oamenii legii și sunt suspectați că ar face parte dintr-o rețea de trafic de droguri, care opera chiar Capitală. Membrii acesteia ar fi vândut substanțe narcotice în cantități considerabile, prin intermediul aplicației „Telegram”.

Publicat

Potrivit poliției, suspecții — trei tineri cu vârste între 19 și 24 de ani și un minor de doar 17 ani — ar fi avut rolul de curieri și depozitari. În urma perchezițiilor, polițiștii au descoperit un adevărat depozit de droguri: 2,5 kilograme de marijuana, peste 200 de grame de cocaină, amfetamină, hașiș, pastile „Xanox” și droguri de tip MDMA.

Valoarea totală a drogurilor ridicate este estimată la aproximativ un milion și jumătate de lei.

Trei dintre suspecți au fost reținuți pentru 72 de ore, iar minorul este cercetat în stare de libertate. Pe numele lor a fost deschis un dosar penal pentru „Circulația ilegală a drogurilor în proporții deosebit de mari”. Dacă vor fi găsiți vinovați, riscă între 7 și 15 ani de închisoare.



Citește mai departe

Moldova

Crimă cu sânge rece, la Ocnița: Un tânăr de 30 de ani, înjunghiat mortal în propria locuință.

O ceartă între doi amici de pahar s-a transformat într-o crimă, în satul Paustova, raionul Ocnița. În noaptea de 13 spre 14 iunie, poliția a fost alertată că un bărbat a fost găsit fără suflare în propria casă.

Publicat

Ajunși la fața locului, polițiștii au găsit trupul neînsuflețit al unui bărbat de 30 de ani. Acesta avea o plagă în zona pieptului, provocată de un obiect ascuțit.
Potrivit informațiilor preliminare, în acea seară, victima ar fi consumat băuturi alcoolice împreună cu un bărbat de 32 de ani, din același raion. La un moment dat, între cei doi ar fi izbucnit un conflict spontan, care a degenerat într-o altercație violentă. În timpul disputei, suspectul l-ar fi înjunghiat pe bărbat în piept, lovitura fiindu-i fatală. Potrivit ofițerului de presă al IP Ocnița, Svetlana Talpă, suspectul a fost reținut pentru 72 de ore.

Cadavrul victimei a fost transportat la Centrul de Medicină Legală pentru stabilirea exactă a cauzei morții. Cercetările continuă pentru a fi clarificate toate circumstanțele în care s-a produs crima. Dacă va fi găsit vinovat, bănuitul riscă până la 20 de ani de închisoare sau detenție pe viață.


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Denunțat de o viitoare polițistă: Un bărbat ar fi cerut 1.000 de euro ca să „rezolve” un permis auto.

Un bărbat din Chișinău a ajuns pe mâna ofițerilor SPIA și a procurorilor PCCOCS, după ce ar fi încercat să facă bani din trafic de influență. A fost denunțat chiar de o viitoare polițistă, căreia i-ar fi promis că o poate ajuta să obțină mai ușor permisul de conducere de categoria B, în schimbul sumei de 1.000 de euro.

Publicat

Potrivit anchetatorilor, bărbatul ar fi pretins că are relații la Secția de înmatriculare a vehiculelor din Chișinău și că îi poate convinge pe angajații de acolo să intervină în favoarea ei în timpul examenului auto.

Tranzacția s-a făcut în lei, echivalentul sumei fiind de 19.400 de lei. Individul nu a mai apucat, însă, să cheltuie nimic. A fost prins în flagrant, în momentul în care primea banii, iar asupra lui a fost găsită toată suma.

Pe numele acestuia a fost deschis un dosar penal pentru trafic de influență. Dacă va fi găsit vinovat, riscă până la 6 ani de închisoare sau o amendă de până la 150.000 de lei.



Citește mai departe

topul săptămânii