Rețele de socializare

Moldova

Trei sportivi de performanță, reținuți pentru comercializarea drogurilor (VIDEO)

Trei bărbați, implicați direct în transportarea și comercializarea stupefiantelor pentru clienții cluburilor de noapte, au fost reținuți în urma unor percheziții efectuate de ofițerii Direcției Antidrog al Inspectoratului Național de Investigații în comun cu procurorii oficiului Râșcani al Procuraturii municipiului Chișinău.

Publicat

Suspecții de 21, 29 și 30 de ani, locuitori a mun. Chișinău, practică  body-building-ul la nivel profesional, participând și la campionate internaționale.

În urma investigațiilor efectuate de ofițerii de investigații, s-a stabilit că aceștia au creat o rețea de distribuire a drogurilor în localurile de agrement din capitală, fiind responsabili și de introducerea prin contrabandă a drogurilor pe teritoriul Republicii.

Astfel, la 8 decembrie curent, în adiacentul unei săli sportive din sectorul Botanica, au fost reținuți  doi dintre suspecți în momentul transmiterii unei cantități de 250 pastile Ecstasy. Ulterior, au fost efectuate percheziții în automobile, domicilii și clubul sportiv, unde unul din ei activa în calitate de antrenor, fiind depistate pastile Ecstasy și bani proveniți din activitatea infracțională desfășurată.


Totodată,  în sectorul Botanica al capitalei a fost reținută încă o persoană, care era destinatarul a 300 de pastile, fiind depistate și asupra sa pastile Ecstasy. Destinatarul drogurilor se ocupa cu comercializarea acestora clienților, inclusiv în locurile de agrement, cluburile de noapte. Suspectul are calitate de inculpat într-un alt dosar care se află la examinare la Curtea de Apel Chișinău, fiindu-i incriminat comiterea unei escrocherii comise în anul 2015. De asemenea, mai este învinuit de comiterea unei escrocherii și huliganism, cauze penale care se află în proces de examinare. 

Ca urmare a acțiunilor desfășurate, au fost depistate și ridicate peste 300 de pastile Ecstasy, 30 000 lei, au fost ridicate două automobile de lux de model BMW cu valoarea totală de aproximativ 20 000 Euro și în privința cărora urmează să fie aplicat sechestrul.

Valoarea totală a stupefiantelor sechestrate și scoase din circuitul ilicit este de aproximativ 60000 lei, un comprimat fiind comercializat cu 200 lei, iar în localurile de agrement acesta putea fi cumpărat și cu prețul de 350 lei. Drogurile erau comercializate în mai multe localuri de agrement din capitală, în acest sens fiind acumulate probe pe parcursul investigației.


Toate persoanele au fost reținute în baza art. 166 Cod procedură penală, fiind eliberat mandat de arest pe un termen de 30 de zile. Dacă vinovăția lor va fi demonstrată aceștia riscă o pedeapsă cu închisoare de la 7 la 15 ani.

POLITIA.MD


Moldova

/VIDEO/ Call-centru cu rulaj de milioane: Polițiștii au destructurat o amplă schemă de escrocherii și spălare de bani.

O amplă schemă de escrocherii și spălare de bani, destructurată de oamenii legii. Grupul ar fi obținut lunar aproximativ 2 milioane de dolari printr-un așa-numit „centru de apel”, folosind victime din mai multe domenii și metode sofisticate de fraudă.

Publicat

Oamenii legii, împreună cu procurorii PCCOCS, au reținut 15 persoane, suspectate că ar fi implicate în această rețea infracțională. Acțiunile au avut loc pe 5 februarie, în cadrul unor percheziții care au vizat locuințele și birourile operatorilor.

Ancheta arată că suspecții se prezentau drept specialiști în tehnologiile informaționale și contactau potențiale victime pentru a le convinge să „investească” în bunuri sau tranzacții inexistente – de la terenuri pentru construcții și criptomonede, până la diverse oportunități financiare fictive. După transferul banilor, legătura cu victimele era întreruptă, iar sumele ajungeau la organizatorii grupului.

Investigațiile au scos la iveală și implicarea rețelei în spălarea banilor proveniți din activități ilegale, atât din țară, cât și din străinătate, inclusiv contrabandă cu țigări și alcool, trafic de droguri și escrocherii online. Pentru a masca proveniența fondurilor, gruparea ar fi creat firme-paravan și platforme dedicate tranzacțiilor cu criptovalută.


În urma perchezițiilor, au fost ridicate 25 de calculatoare și 35 de telefoane mobile, care urmează să fie supuse expertizei pentru identificarea completă a mecanismului infracțional.

Printre cei reținuți se numără persoane cu vârste între 24 și 36 de ani, din stânga Nistrului, sudul țării, dar și cetățeni străini. A fost reținut și liderul operatorilor, un bărbat de 34 de ani.

Procurorii urmează să examineze probele acumulate, să formuleze învinuirile și să ceară arest preventiv, dar și să identifice organizatorii din eșalonul superior al grupării. În paralel, autoritățile lucrează la identificarea victimelor și stabilirea prejudiciului fiecărei persoane.


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Migrație ilegală, dejucată la Ungheni: Patru moldoveni ar fi încercat să scoată ilegal din țară cinci cetățeni străini.

Încă o tentativă de migrație ilegală spre Uniunea Europeană a fost dejucată la frontiera moldo-română. Cinci cetățeni străini au fost opriți în apropierea liniei de frontieră, iar patru tineri din Republica Moldova, bănuiți că făceau parte dintr-o rețea de trafic de migranți, sunt cercetați penal.

Publicat

Oamenii legii au contracarat schema pe sectorul de responsabilitate al Sectorului Poliției de Frontieră Ungheni.

La începutul lunii ianuarie, în baza informațiilor operative, poliția de frontieră a documentat activitatea unei grupări criminale specializate în organizarea migrației ilegale a cetățenilor străini din Republica Moldova către state ale Uniunii Europene.

În urma măsurilor speciale de investigație, s-a stabilit că, la 3 ianuarie, cinci cetățeni străini au fost transportați din municipiul Chișinău spre Ungheni, în apropierea frontierei de stat, unde urma să fie pus în aplicare planul de trecere ilegală a frontierei moldo-române.


În acest caz sunt vizați patru moldoveni, cu vârste cuprinse între 20 și 26 de ani, care aveau roluri bine determinate în schemă, acționând ca transportatori și călăuze. Aceștia ar fi facilitat deplasarea și tentativa de traversare ilegală a frontierei pentru cinci cetățeni de origine afro-asiatică – trei din Nigeria, unul din Bangladesh și unul din India.

Cetățenii străini, patru bărbați și o femeie, cu vârste între 23 și 42 de ani, au declarat că intenționau să ajungă în state ale Uniunii Europene.

Pe caz a fost inițiată o cauză penală pentru organizarea migrației ilegale. Suspecții riscă între 5 și 12 ani de închisoare și amendă de la 300 de mii la 400 de mii de lei. Inițial, aceștia au fost reținuți pentru 72 de ore, iar ulterior instanța a dispus arest preventive la domiciliu.


Totodată, cele trei mijloace de transport folosite pentru deplasarea migranților au fost indisponibilizate. Investigațiile continuă.


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Narcotice de milioane, ascunse în stufăriș: Patru bărbați, prinși în flagrant cu 8 kilograme de droguri, la Țînțăreni.

Ingeniozitatea traficanților de narcotice nu are limite. Patru bărbați au ascuns aproximativ 8 kilograme de droguri într-un stufăriș de la marginea satului Țînțăreni, intenționând să le distribuie ulterior pe teritoriul Republicii Moldova. Planul acestora a fost însă dejucat de oamenii legii, care i-au prins în flagrant chiar în momentul în care scoteau substanțele din ascunziș.

Publicat

Potrivit poliției, ofițerii Direcției combaterea criminalității organizate a INI, împreună cu cei de urmărire penală ai Inspectoratului de Poliție Ciocana și procurorii Procuraturii Chișinău, investighează activitatea unui grup infracțional organizat, specializat în trafic de droguri în proporții deosebit de mari.

Ancheta a stabilit că gruparea a creat mai multe magazine online pe aplicația Telegram, prin intermediul cărora distribuia droguri în întreaga țară. Din 2023 și până în prezent, membrii rețelei ar fi pus la punct un mecanism de recepționare a unor cantități mari de substanțe narcotice din afara țării, care erau ulterior repartizate către aceste „magazine”, în funcție de cerere.

Intervenția a avut loc pe 3 februarie, în extravilanul satului Țînțăreni, raionul Anenii Noi. În ascunzișul amenajat într-un stufăriș, oamenii legii au găsit aproximativ 8 kilograme de Alpha-PVP și 200 de grame de hașiș, cu o valoare estimată pe piața neagră la peste 3 milioane de lei.


Cei patru bărbați, cu vârste cuprinse între 28 și 30 de ani, au fost reținuți pentru 72 de ore și riscă, conform legislației, între 7 și 15 ani de închisoare. Cercetările continuă pentru identificarea tuturor persoanelor implicate și documentarea completă a activității infracționale.


Citește mai departe

topul săptămânii