Moldova
Tânărul care l-a ucis pe un student moldovean într-un cămin din Iași, condamnat pe viață
Aurelian Giosan, studentul care a ucis un coleg de cameră şi a rănit grav un altul, a fost condamnat la închisoare pe viaţă. Decizia luată astăzi de către judecătorii de la Tribunalul Iaşi nu este definitivă.

Giosan a fost condamnat pentru omor calificat, tentativă de omor calificat, tâlhărie calificată şi distrugere, scrie Ziarul de Iași.
Amintim că, în urmă cu doi ani, Aurelian Giosan a înjunghiat mortal pe Victor Nour din Republica Moldova, acesta fiind descoperit cu 20 de plăgi înjunghiate. De asemenea, l-a înjunghiat de 18 ori şi pe Casian Harpa. Tânărul din urmă a reuşit însă să scape cu viaţă, mărturia lui fiind decisivă pentru mersul anchetei.
„Tinerii au fost găsiţi în stare extrem de gravă. Unul dintre ei era în stop cardio-respirator posttraumatic cu leziuni de tip plagă înjunghiată, multiple, la nivelul tuturor segmentelor. S-a efectuat resuscitare cardiopulmonară îndelungată, inclusiv cu plasarea de dren toracic şi administrarea de soluţii de reumplere volemică. Din păcate, în ciuda eforturilor de resuscitare, pacientul a decedat“, declara atunci prof.dr. Diana Cimpoeşu, medic şef UPU-SMURD la Spitalul de Urgenţe „Sfântul Spiridon“ din Iaşi.
După ce a comis fapta, Giosan a dat foc la cameră şi a fugit, el fiind prins abia după o zi şi o noapte de căutări. Crima s-a petrecut în căminul Universităţii „Al. Ioan Cuza” din Iaşi, România
Moldova
Clipe de groază pentru trei copii: Au fost evacuați dintr-un apartament cuprins de fum și flăcări.
Trei copii au fost la un pas de tragedie, după ce locuința în care se aflau a fost cuprinsă de flăcări. Incendiul a izbucnit în amiaza zilei de 13 iunie, într-un apartament de la etajul nouă, de pe bulevardul Cuza Vodă, din capitală.

Fumul gros a fost observat de vecini, care au alertat de urgență pompierii. Cinci echipaje ale IGSU au intervenit în forță și au evacuat la timp trei minori – doi băieți de 10 ani și o fetiță de 9 ani, care se aflau singuri în apartament în momentul izbucnirii focului. Din fericire, copiii nu au avut de suferit.
Flăcările au fost stinse în mai puțin de 30 de minute, însă mai multe bunuri de pe balconul apartamentului au fost distruse. Deocamdată nu se cunoaște cauza exactă a incendiului. Circumstanțele sunt investigate de specialiști.
Moldova
S-au izbit cu mașina în stâlp: O femeie de 77 de ani a fost rănită și transportată de urgență la spital.
Accident grav la Strășeni! Un bărbat de 81 de ani a pierdut controlul volanului, iar mașina a ieșit de pe carosabil și s-a izbit puternic într-un pilon de pe marginea drumului.

Impactul s-a produs în amiaza de 13 iunie, pe traseul Chișinău-Călărași. În autoturism se afla și o pasageră – o femeie de 77 de ani – care a fost rănită și preluată de ambulanță, fiind dusă la spital pentru îngrijiri medicale. Șoferul a scăpat nevătămat ca prin minune.
La fața locului au intervenit echipaje de poliție care au demarat o anchetă. Deocamdată nu se știe dacă accidentul a fost provocat de o defecțiune tehnică, o manevră greșită sau o problemă de sănătate a conducătorului auto.
Autoritățile examinează toate ipotezele și urmează să stabilească exact cum s-a produs accidentul.
Moldova
Contrabandă cu piese auto din Marea Britanie și UE. Peste 2 milioane de lei ridicați în urma perchezițiilor
O rețea de contrabandă cu piese auto second-hand, provenite din Marea Britanie și Uniunea Europeană, a fost destructurată de Poliția de Frontieră în colaborare cu procurorii PCCOCS.

În cadrul unei operațiuni de amploare, oamenii legii au efectuat 17 percheziții în Chișinău și într-o localitate din apropiere, ridicând sume impresionante de bani — peste 66.000 de euro, aproape 40.000 de dolari, peste 130.000 de lei moldovenești și 200 de lire sterline — însumând peste două milioane de lei.
Cei patru bănuiți, cu vârste între 32 și 45 de ani, sunt originari din Chișinău. Unul dintre ei este șofer de autocar pe ruta Italia–Moldova. Potrivit anchetatorilor, piesele auto erau introduse ilegal în țară și dezmembrate intenționat pentru a evita tragerea la răspundere.
Investigațiile continuă, iar persoanele vizate beneficiază de prezumția nevinovăției. Autoritățile anunță intensificarea controalelor la frontieră și încurajează populația să raporteze orice activitate suspectă.
-
Moldova6 zile în urmă
Accident fatal în Italia: O moldoveancă și iubitul ei român au murit striviți de o dubă.
-
Moldova4 zile în urmă
Accidentul cu 4 răniți la intrarea în Orhei, surprins video: Momentul când un șofer intră pe contrasens, lovește un Volkswagen și apoi alte două mașini
-
Moldova6 zile în urmă
/VIDEO/ Evaziune fiscală de milioane, descoperită de PCCOCS: Spălare de bani, salarii „în plic” și fără bonuri fiscale de 13 milioane de lei.
-
Moldova7 zile în urmă
Un șofer a ieșit pe contrasens și a provocat un carambol, la Orhei: patru persoane- la spital
-
Moldova5 zile în urmă
/VIDEO/ Scene ca-n filme, la Criuleni: Un tânăr- jefuit, urcat cu forța într-o mașină și agresat de o gașcă.
-
Moldova3 zile în urmă
Dosarul morții la salon, în judecată: Două cadre medicale, acuzate că au practicat ilegal medicina.
-
Moldova7 zile în urmă
/VIDEO/ Speluncă de droguri, la Cricova: Consum ilegal de substanțe, sub acoperișul unui bărbat de 48 de ani.
-
Moldova3 zile în urmă
S-au izbit cu mașina în stâlp: O femeie de 77 de ani a fost rănită și transportată de urgență la spital.