Rețele de socializare

Moldova

În stare de ebrietate la volan a treia oară în acest an depistat de INP

Ieri, 10 decembrie curent, în jurul orei 16:00, lângă Spitalul raional Călărași, inspectorii de patrulare fiind la menținerea securității traficului rutier, au observat un automobil de model „Fiat” care se deplasa haotic. Acesta a fost la un pas de a se lovi frontal cu un alt automobil.

Publicat

Ieri, 10 decembrie curent, în jurul orei 16:00, lângă Spitalul raional Călărași, inspectorii de patrulare fiind la menținerea securității traficului rutier, au observat un automobil de model „Fiat” care se deplasa haotic. Acesta a fost la un pas de a se lovi frontal cu un alt automobil.

Imediat, ofițerii de patrulare au stopat mașina pentru verificări. La volan s-a dovedit a fi un bărbat de 41 de ani, locuitor al orașului Călărași. Șoferul se afla în stare de ebrietate, având o concentrație de alcool de 1,72 mg/l în aerul expirat. Mai mult, fiind verificat în baza de date, inspectorii de patrulare au stabilit că de la începutul anului, șoferul este depistat la volan în stare de ebrietate deja a treia oară, fiindu-i privat dreptul de conduce încă din iunie 2017.

Conform legislației RM, conducerea unui automobil în stare de ebrietate, se pedepsește cu amendă de până la 42 500 de lei cu privarea dreptului de a conduce mijloace de transport de la 3 la 5 ani.


Deoarece ne aflăm în perioada sărbătorilor de iarnă, iar condițiile meteo nu sunt cele mai favorabile, pentru a preveni provocarea unor incidente nedorite, INP solicită conducătorilor auto să nu urce la volanul unui automobil dacă au consumat alcool.

Inspectoratul National de Patrlare al IGP


Moldova

Coliziune cu trei răniți, la Soroca: O șoferiță nu ar fi acordat prioritate în trafic și a provocat un accident de proporții.

Accident grav la intrarea în satul Șeptelici, raionul Soroca. Trei persoane au fost rănite după ce o șoferiță de 53 de ani nu a acordat prioritate într-o intersecție, iar mașina sa a intrat în coliziune cu un alt automobil care circula regulamentar.

Publicat

Totul s-a întâmplat în dimineața de 24 noiembrie. Potrivit primelor cercetări, șoferița ar fi pătruns în intersecție fără să se asigure și a intrat în coliziune cu un automobil condus de un tânăr de 24 de ani, care circula pe drumul cu prioritate. Impactul a fost violent, iar pagubele materiale au fost semnificative.

În urma accidentului, conducătoarea auto a avut nevoie de îngrijiri medicale, fiind transportată la spital. De asemenea, doi pasageri din cealaltă mașină — o femeie de 36 de ani și un tânăr de 20 de ani — au suferit traumatisme și au fost duși la spital pentru tratament.

Poliția din Soroca continuă investigarea circumstanțelor producerii accidentului pentru a stabili cu exactitate vinovăția și eventualele sancțiuni legale.



Citește mai departe

Moldova

Speluncă de droguri destructurată și dealeri prinși pe stradă: val de rețineri în Chișinău

Droguri pe bandă rulantă în Chișinău. Noi cazuri au fost descoperite de polițiștii din capitală.

Publicat

O speluncă de consum de droguri a fost destructurată în capitală, iar mai mulți tineri implicați în distribuirea substanțelor narcotice au fost reținuți. Un bărbat de 26 de ani și-a transformat apartamentul într-un loc de consum, unde polițiștii au găsit pachețele cu PVP („sare”), un dispozitiv artizanal și doi bărbați de 29 și 48 de ani. Suspectul a fost reținut pentru 72 de ore, acțiunea având sprijinul BPDS „Fulger”.

În același timp, angajații BPRO au depistat, în ultimele zile, mai mulți indivizi cu droguri asupra lor în sectoarele Botanica, Rîșcani și Buiucani. Printre ei – un curier de 31 de ani cu 7 pachețele cu PVP pe șoseaua Muncești, un tânăr de 20 de ani cu 44 de pachețele de „marijuana” pe strada Hristo Botev, doi bărbați de 31 și 32 de ani cu PVP în Rîșcani și alte două persoane depistate cu „marijuana” pe strada Ion Creangă.


Toți suspecții sunt documentați conform legii, iar poliția anunță că va continua operațiunile antidrog în capitală.


Citește mai departe

Moldova

Droguri pe bandă rulantă, în Chișinău: Poliția a reținut șapte indivizi suspectați că distribuiau narcotice.

Capturi de droguri și rețineri pe bandă rulantă în Chișinău. În doar câteva zile, patrulele Batalionului de Reacționare Operativă au reținut cinci persoane suspectate că distribuiau substanțe narcotice în diferite sectoare ale capitalei.

Publicat

La Botanica, oamenii legii au dat peste trei indivizi care aveau asupra lor pachețele cu droguri pregătite pentru vânzare. Un bărbat de 31 de ani a fost oprit pe șoseaua Muncești cu șapte pachețele cu PVP. Luat la întrebări, individul a recunoscut că activează în calitate de curier. Pe strada Teilor, un alt bărbat, de 34 de ani, a predat de bunăvoie un pachet cu marijuana. Totodată, pe strada Hristo Botev, un tânăr de 20 de ani a fost prins cu circa 44 de pachețele de marijuana și a recunoscut că lucrează ca distribuitor.

În același timp, în sectorul Rîșcani, doi bărbați de 31 și 32 de ani au fost opriți pe strada Luncii. Unul dintre ei a predat benevol un pachet cu PVP.

Iar la Buiucani, patrulele au depistat doi bărbați de 24 și 33 de ani pe strada Ion Creangă, ambii având asupra lor pachețele cu marijuana.


Toți cei reținuți sunt acum documentați conform legii.


Citește mai departe

topul săptămânii