Rețele de socializare

Moldova

Reținuți pentru tâlhărie (VIDEO)

Doi bărbați cu vârsta cuprinsă între 23 și respectiv 25 de ani, locuitori a municipiului Bălți, sunt suspectați pentru tâlhărie. Anterior, unul dintre suspecți a fost condamnat pentru răpire de persoană.

Publicat

În cadrul acțiunilor comune de investigații, desfășurate de angajații  Direcției Nord a Inspectoratului Naţional de Investigaţii,  IP Briceni și procurorii Procuraturii Briceni, s-a stabilit că la 28 noiembrie 2017, în jurul orelor 16:00, suspecții  au pătruns în domiciliul unei femei de 75 de ani, din orașul Briceni, unde  au imobilizat-o, i-au legat mâinile cu o funie și au amenințat-o cu un pistolul traumatic. După care, aceștia au sustras  bani, obiecte din aur, un telefon mobil și un ceas de mână,  cauzându-i victimei o pagubă materială de 11.800 lei.

 Grație acțiunilor speciale de investigații și intervenției prompte a polițiștilor la 29 noiembrie curent, suspecții au fost  reținuți, fiind cercetați în stare de arest.

 Audiați de poliție, bărbații si-au  recunosc vina integral.


 În acest caz a fost inițiată o cauză penală în baza art. 188 al. 2 Cod penal al RM. Conform legislației în vigoare persoanele culpabile de „Tâlhărie” se pedepsesc cu închisoare de la 8 la 10 ani.

 La moment, se întreprind acțiuni de urmărire penală şi măsuri speciale de investigație, în vederea întăririi bazei probatorii, totodată se întreprind măsuri în vederea stabilirii apartenenței acestora la comiterea altor infracțiunilor, înregistrate pe teritoriul Republicii Moldova.

politia.md


Moldova

Incendiu în capitală: foc în bucătăria unui restaurant de pe strada Trandafirilor

Un incendiu a izbucnit în municipiul Chișinău, pe strada Trandafirilor 13, în bucătăria unui restaurant situat într-un bloc de locuințe din sectorul Botanica.

Publicat

Potrivit informațiilor preliminare, focul a afectat bunurile materiale dintr-o încăpere auxiliară a localului, cu o suprafață de aproximativ 6 metri pătrați.

La fața locului au intervenit cinci echipaje de pompieri. Din fericire, victime nu au fost înregistrate. Cauza incendiului a fost stabilită ca fiind un scurtcircuit produs la coșul de evacuare a fumului.


Incidentul a fost intens discutat pe rețelele sociale, unde locatarii din zonă susțin că pizzeria ar activa de mai mulți ani în bloc, în pofida nemulțumirilor acestora. Circumstanțele complete ale cazului urmează să fie clarificate.


Citește mai departe

Moldova

Pericol pe șosea între Gura Camencii și Soroca: carosabilul s-a transformat într-un patinoar

Conducătorii auto avertizează că drumul dintre Gura Camencii și Soroca este extrem de alunecos și pune în pericol circulația.

Publicat

Potrivit șoferilor, material antiderapant a fost împrăștiat doar până la sensul giratoriu din Gura Camencii, iar mai departe carosabilul este „ca gheața”.

Prin urmare, în zonă s-au format ambuteiaje, iar unele vehicule au derapat și au ajuns pe acostament, avariate!


Autoritățile sunt îndemnate să intervină, iar șoferii – să circule cu mare prudență.


Citește mai departe

Moldova

Anchetă de amploare în România: moldoveni vizați într-o rețea de obținere frauduloasă a cetățeniei

Procurorii Parchetului General din România au efectuat joi, 18 decembrie, aproximativ 40 de percheziții într-un dosar ce vizează obținerea cetățeniei române pe baza unor acte falsificate, iar printre beneficiari se numără și cetățeni ai Republicii Moldova, potrivit Antena3 CNN.

Publicat

Ancheta scoate la iveală o rețea bine organizată, în care ar fi implicați avocați din Baroul București, funcționari publici și intermediari.

Potrivit procurorilor, gruparea ar fi activat din 2022 și ar fi folosit documente de stare civilă false pentru a demonstra, în mod fictiv, descendența din foști cetățeni români.


Doar în primele 11 luni ale acestui an ar fi fost depuse peste 900 de cereri suspecte, iar o parte dintre beneficiari au obținut pașapoarte românești și statut de cetățeni ai Uniunii Europene. Ancheta este în desfășurare.

echipa.md


Citește mai departe

topul săptămânii