Moldova
Tânără de 19 ani traficată de propriul iubit și obligată să întrețină relații sexuale cu toți amicii acestuia. Două persoane – pe banca acuzaților
Procuratura pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale (PCCOCS) anunță trimiterea în judecată pentru exploatare sexuală a unui învinuit din Strășeni, precum și a unui beneficiar al serviciilor victimei traficului de ființe umane.

Manipulată de către pretinsul iubit să presteze servicii sexuale clienților
În primăvara-vara lui 2021, perioadă în care a fost exploatată, victima avea vârsta de 19 ani. Potrivit datelor obținute de ofițerii Centrului pentru Combaterea Traficului de Ființe Umane (CCTP), sub conducerea PCCOCS, a devenit cunoscut faptul că, inițial, aceasta a făcut cunoștință pe rețelele de socializare cu un tânăr din Strășeni, în timp ce acesta se afla în afara țării. Urmare a atașamentului sentimental al acesteia, creat la distanță și consolidată la revenirea tânărului în țară, tânărul a inițiat o pretinsă relație de cuplu. Ulterior, tânărul a condiționat continuitatea relației prin acordarea de către aceasta a serviciilor sexuale solicitanților, atât contra plată, cât și fără plată.
Ca prim pas, tânărul i-a cerut victimei să întrețină relații sexuale consecutive cu mai mulți prieteni ai acestuia. Urmare a investigațiilor ofițerilor CCTP, unul din tinerii beneficiari serviciilor sexuale, cu vârsta de 20 de ani, a fost pus sub învinuire de procurorii PCCOCS pentru faptul că a profitat de rezultatul exploatării sexuale a tinerei, în calitatea ei de victimă a traficului de ființe umane – faptă pentru care legea prevede închisoarea pentru un termen de la 2 la 5 ani.
În lipsa pretinsului iubit în țară, a fost implicat în activitatea infracțională un amic de-al său, în calitate de transportator, plătit de însăși victimă
Ulterior, pretinsul iubit a plecat din nou din țară, timp în care îi cerea victimei să presteze servicii sexuale pe străzile din Chișinău. În acest sens, bărbatul a cooptat serviciile de transport ale unui amic, ca să faciliteze naveta de la domiciliul victimei din regiunea de centru a republicii spre Chișinău. Totodată, bărbatul pretindea ca victima să-i achite transportatorului serviciile prestate, din proprii bani, a câte 500 lei zilnic. Urmare a investigațiilor oamenilor legii, transportatorul cu vârsta de 39 de ani a fost pus sub învinuire pentru participare la comiterea infracțiunii de trafic de ființe umane, pentru care riscă pedeapsa cu închisoarea pentru un termen de la 7 la 15 ani.
Obligată să-i ofere transportatorului a câte 1000 lei zilnic, pentru „protecție,” obținuți din prestarea serviciilor sexuale
Mai mult, pe lângă banii pe care aceasta trebuia să-i plătească transportatorului, tânărul îi cerea ca tânăra să-i ofere zilnic a câte 1000 lei. Suplimentar, în unele cazuri acesta pretindea ca ea să-i achite transportatorului sume mai mari decât cele convenite, în contul împrumuturilor pe care iubitul le-ar fi contractat de la acesta.
Ulterior, la revenirea-n țară, tânărul i-a cerut victimei să-și închirieze o cameră-n hotel, pentru prestarea serviciilor sexuale, pentru care urma să plătească 700 lei per noapte. Iar la o etapă ulterioară, acesta o amenința cu ruperea relației, dacă aceasta nu-i oferea zilnic suma de 2000 lei. În scopul maximizării profitului, tânărul a pretins ca victima să acorde nu mai mult de 15 minute fiecărui client, iar cu rol de control, acesta a obligat-o să-l apeleze telefonic înainte de întreținerea relației, astfel încât acesta să se poată asigura că nu durează mai mult.
Urmare a investigațiilor efectuate, pe apartamentul în valoare de circa un milion de lei al traficantului a fost aplicat sechestru, la solicitarea procurorilor PCCOCS, care au pus sub învinuire și alți participanți ai infracțiunii, în privința cărora cauza penală este cercetată separat. De asemenea, au fost stabiliți și alți beneficiari ai serviciilor prestate de tânără în calitate de victimă a traficului, care urmează să fie puși sub învinuire. Pe parcursul urmăririi penale, persoanele vizate în dosar se prevalează de prezumția nevinovăției, potrivit legii. În ceea ce privește situația victimei, la insistența autorităților, aceasta a beneficiat de serviciile Centrului de asistență și protecție a victimelor și potențialelor victime ale traficului de ființe umane.
Moldova
Drumuri blocate, mașini împotmolite și copaci doborâți: ploi torențiale au făcut ravagii în Chișinău și în mai multe localități
Ploile abundente căzute în dimineața zilei de 18 iulie au provocat haos în trafic și au pus în pericol siguranța cetățenilor din mai multe regiuni ale țării. Străzi inundate, copaci rupți de vânt și localități rămase fără curent – sunt doar câteva dintre efectele condițiilor meteo extreme.

În Chișinău, pe strada Calea Ieșilor, un autoturism cu două persoane la bord a rămas blocat într-o zonă inundată. Salvatorii au intervenit prompt și au tractat vehiculul în siguranță. Tot în Capitală, pe strada Aerodromului, un copac doborât de rafalele de vânt atârna amenințător peste liniile electrice. Pompierii au acționat rapid pentru a preveni o posibilă tragedie, defrișând și îndepărtând copacul.
Probleme au fost semnalate și în teritoriu. La intrarea în satul Mereșeni, Hâncești, vântul a pus la pământ un alt copac, care a fost degajat de echipajele IGSU. În satul Drăsliceni, Criuleni, un alt echipaj de intervenție a fost mobilizat pentru a ajuta două persoane rămase blocate cu mașina pe un drum transformat în noroi.
Pe lângă daunele materiale, vremea rea a dus și la deconectarea de la rețeaua electrică a două localități din raionul Anenii Noi – Delacău și Puhăceni, potrivit furnizorilor de energie.
Inspectoratul General pentru Situații de Urgență rămâne în stare de alertă și continuă să monitorizeze atent situația. Autoritățile îndeamnă populația să evite deplasările în zonele afectate și să respecte indicațiile serviciilor de urgență. În caz de pericol, apelați 112.
Moldova
Crimă în Chișinău. O profesoară al unui liceu, ucisă cu sânge rece de către fiul său
O femeie a murit, după ce a fost omorâtă de către fiul său.

Crima a avut loc ieri-seara într-un apartament din sectorul Rîșcani al capitalei, susțin sursele PulsMedia.MD.
Astfel, victima s-a dovedit a fi o femeie în vârstă de 50 de ani, care activa în calitate de profesoară la „Mihail Kogălniceanu”, din capitală.
Poliția a venit cu detalii în acest caz, declarând că a fost alertată printr-un apel la 112 despre o posibilă crimă comisă într-un apartament.
La fața locului, oamenii legii au găsit ușa încuiată și au fost nevoiți să o deblocheze. În interior, a fost descoperit cadavrul unei femei de 48 de ani, cu semne vizibile de moarte violentă – o lovitură de cuțit în piept, în zona inimii.
Principalul suspect este fiul victimei, în vârstă de 23 de ani. În momentul în care echipele de intervenție se apropiau de apartament, tânărul s-ar fi aruncat de la etajul patru. A supraviețuit căderii, însă a fost transportat de urgență la spital cu multiple traumatisme.
Poliția a inițiat un proces penal pentru omor și investighează toate circumstanțele acestei tragedii.
Moldova
Cinci persoane rănite într-un grav accident, la Edineț. Un șofer a ieșit la depășire fără să se asigure
Impact frontal la Edineț, soldat cu cinci persoane rănite. Un șofer a intrat pe contrasens și a provocat un accident grav în apropiere de satul Ruseni.

Accidentul s-a produs în această dimineață, în jurul orei 07:50, pe un drum din apropierea satului Ruseni, raionul Edineț. Două automobile s-au ciocnit frontal, iar cinci persoane, cu vârste între 15 și 50 de ani, au avut nevoie de îngrijiri medicale.
Potrivit Poliției, un bărbat de 47 de ani, aflat la volanul unui automobil Nissan Almera, a ieșit la depășire fără să se asigure și a intrat pe contrasens, izbindu-se violent de un BMW condus de o femeie de 36 de ani. În urma coliziunii, atât șoferul vinovat, cât și pasagerul său – un bărbat de 46 de ani – au fost răniți. De asemenea, șoferița din BMW și doi pasageri ai săi, o fată de 15 ani și un băiat de 18 ani, au suferit traumatisme.
La fața locului au intervenit trei echipe ale Serviciului de Asistență Medicală Urgentă din cadrul SAMU Edineț. Prima ambulanță a ajuns în doar câteva minute și a început trierea victimelor, fiind solicitat sprijin suplimentar din cauza numărului mare de răniți. După stabilizarea parametrilor vitali, toate cele cinci persoane au fost transportate asistat la Spitalul Raional Edineț pentru îngrijiri specializate.
Poliția continuă cercetările pentru a stabili cu exactitate toate circumstanțele în care s-a produs accidentul.
-
Moldova3 zile în urmă
UPDATE: Băiețelul de 1 an și 9 luni dispărut la Step-Soci a fost găsit fără suflare
-
Moldova19 ore în urmă
Crimă în Chișinău. O profesoară al unui liceu, ucisă cu sânge rece de către fiul său
-
Moldova3 zile în urmă
A tras mai multe focuri de armă, apoi a fugit de la fața locului. Un tânăr de 21 de ani este cercetat penal pentru huliganism la Comrat
-
Moldova5 zile în urmă
Caz șocant, la Fălești: Un bărbat și-ar fi împușcat soția după care și-ar fi pus capăt zilelor
-
Moldova4 zile în urmă
Adăpostea minore aflate în situații dificile, apoi le exploata sexual. Un taximetrist din Chișinău, trimis pe banca acuzaților
-
Moldova3 zile în urmă
Accident soldat cu două decese, la Orhei: Alte 10 persoane au ajuns la spital
-
Moldova4 zile în urmă
Accident de coșmar la Edineț: Două camioane s-au tamponat frontal. Unul dintre șoferi a decedat
-
Moldova19 ore în urmă
Drumuri blocate, mașini împotmolite și copaci doborâți: ploi torențiale au făcut ravagii în Chișinău și în mai multe localități