Rețele de socializare

Moldova

/FOTO/ Noi detalii de la accidentul fatal de pe traseul Chișinău-Leușeni. Una din victime este fiica lui Nicolae Dabija

Noi detalii de la accidentul fatal de pe traseul Chișinău-Leușeni. Una din victime este fiica lui Nicolae Dabija

Publicat

Amintim că totul a avut loc în data de 18 iunie, pe traseul Chișinău-Leușeni, în apropiere de punctul vamal Leușeni.

Contactată de Știri.md, ofițerul de presă al IP Hâncești, Cristina Vicol, ne-a spus că în urma impactului dintre un Nissan și un Mitsubishi o persoană a decedat pe loc.

„S-a stabilit că un automobil de model „Nissan Primera”, fiind condus de un bărbat de 54 ani, din raionul Hâncești, având ca pasager un bărbat de 49 ani s-a tamponat frontal cu un automobil Mitsubishi Lancer care venea din contrasens, condus de un bărbat de 47 ani, care avea o pasageră de 41 ani.


În rezultatul producerii accidentului rutier, conducătorul automobilului de model Nissan Primera a decedat la fața locului, iar conducătorul automobilului Mitsubishi și cei doi pasageri din ambele automobile au fost transportați la spitalul raional Hâncești pentru îngrijiri medicale,”, a precizat reprezentanta Poliției.

Gazetadechisinau.md scrie că una dintre persoanele care au avut de suferit în urma accidentului este redactorul-șef al ziarului „Literatura și Arta”, Doina Dabija (Dobzeu), fiica regretatului scriitor Nicolae Dabija.

„Am ajuns la vamă seara, la ora 21:30. După ce-am traversat frontiera, la cinci minute, a intrat pe contrasens un șofer care se vedea de la distanță că merge haotic, cu viteză și avea și luminile stinse. A intrat direct în noi. Oricât a încercat soțul să țină dreapta, lovitura a fost inevitabilă”, a declarat Doina Dabija pentru „Gazeta de Chișinău”.


„La început mi s-a zis că nu sunt transportabilă”, a spus Doina Dabija. „Soțul meu are piciorul și călcâiul rupt.”

Purtătoarea de cuvânt a Institutului de Medicină Urgentă, Dorina Arsene a precizat că pacienta Doina Dabija este internată în Secția chirurgie toracică alături de soțul ei, iar starea de gravitate este medie:

„Pacienta a suferit fractură de stern cu deplasare minoră. Urmează tratamentul analgezic. Poartă imobilizare cervicală prin guler și corset medical toracic. Tratament chirurgical nu necesită”.


Jurnalista spune că i-a părut „bizară” întâmplarea, pentru că șoferul automobilului ce venea cu viteză spre ei părea că avea un „punct ochit”.

„Mă întreb, chiar dacă era în stare de ebrietate, ce căuta spre vama Leușeni? Omului beat nu-i vine bine orice. Cine știe, poate nu ne-a văzut el la rândul lui, dar nu avea cum. Mașina redacției a fost făcută fiare, nu știu cum am ieșit din ea. Avem îngerii noștri păzitori”, a declarat Doina Dabija.


De cealaltă parte, în data de 24 iunie, pe rețelele de socializare a apărut mesajul fiicei bărbatului care a decedat în accident. Aceasta a rugat persoanele care au văzut momentul impactului să o contacteze, deoarece vrea să afle circumstanțele exacte în care a decedat tatăl ei.

Menționăm că polițiștii au inițiat o anchetă pentru stabilirea tuturor circumstanțelor producerii acestui accident rutier.

 

Moldova

/VIDEO/ Descinderi de amploare în nordul țării într-un dosar de defrișări ilegale: Șapte persoane reținute.

Șapte persoane au fost reținute, iar alte patru sunt cercetate în stare de libertate, în urma unor descinderi de amploare desfășurate în raioanele Edineț, Ocnița și Dondușeni, într-un dosar privind defrișări ilegale și sustragerea de masă lemnoasă în proporții deosebit de mari.

Publicat

Acțiunile au avut loc pe 28 mai și au fost desfășurate de polițiștii și procurorii din Edineț, împreună cu ofițerii Direcției investigații „Nord” a Inspectoratului Național de Investigații. Ancheta vizează fapte comise în cadrul Întreprinderii pentru Silvicultură Edineț, unde ar fi fost tăiați ilegal arbori și s-ar fi sustras masă lemnoasă.

Perchezițiile au fost efectuate simultan în mai multe localități din nordul țării, vizând bunuri mobile și imobile aparținând persoanelor investigate.

În urma descinderilor, oamenii legii au ridicat mai multe probe, printre care telefoane mobile, facturi fiscale, carduri bancare, sume de bani în diverse valute, masă lemnoasă, dar și arme și muniții deținute ilegal. De asemenea, au fost confiscate două unități de transport care ar fi fost folosite la transportarea lemnului, precum și alte bunuri relevante pentru anchetă.


Potrivit oamenilor legii, în prezent sunt desfășurate acțiuni suplimentare pentru stabilirea tuturor circumstanțelor și acumularea probelor necesare în dosar. Ancheta este în desfășurare.


Citește mai departe

Moldova

Accident mortal la Fălești: Doi bărbați au decedat pe loc, după ce s-au izbit cu motocicleta într-o mașină.

Impact devastator în nordul țării. Două persoane au murit, după un grav accident rutier produs în dimineața de 29 mai, în jurul orei 10:00, pe un drum din localitatea Izvoare, raionul Fălești.

Publicat

Potrivit informațiilor preliminare oferite de poliție, impactul s-a produs între un automobil condus de o femeie de 39 de ani și o motocicletă care circula pe un drum secundar. Oamenii legii susțin că, în intersecție, motociclistul nu ar fi acordat prioritate de trecere, ceea ce ar fi dus la coliziunea violentă dintre cele două vehicule.

În urma impactului puternic, conducătorul motocicletei, un bărbat de 61 de ani, și pasagerul acestuia, un bărbat de 64 de ani, ambii din satul Izvoare, au suferit traumatisme grave, incompatibile cu viața. Echipajele medicale ajunse la fața locului nu au mai putut face nimic pentru a-i salva, fiind nevoite să constate decesul acestora.

La locul tragediei au intervenit toate echipele specializate. Zona a fost imediat securizată, iar circulația a fost oprită temporar pentru efectuarea măsurărilor și documentarea completă a cazului.


În cadrul verificărilor preliminare, anchetatorii au stabilit că motociclistul nu deținea permis de conducere corespunzător categoriei vehiculului. Această circumstanță este acum parte a investigației.

Oamenii legii au deschis o anchetă și urmează să stabilească toate detaliile producerii accidentului, inclusiv viteza de deplasare, starea tehnică a vehiculelor și modul exact în care a fost respectată regula de prioritate în intersecție.



Citește mai departe

Moldova

„Premieră” dramatică în Moldova: Trupul Ludmilei Vartic, examinat prin tomografie computerizată.

Anchetatorii încearcă să afle noi detalii în cazul morții Ludmilei Vartic. După exhumarea efectuată pe 14 mai, corpul femeii a fost supus unei investigații prin tomografie computerizată, o procedură care, potrivit avocatei familiei, nu a mai fost aplicată până acum în Republica Moldova în cazul unui cadavru exhumat.

Publicat

Avocata Gabriela Kornacher a declarat pentru portalul de știri Unimedia Info că expertiza medico-legală suplimentară ar putea ajuta la stabilirea exactă a circumstanțelor în care a murit femeia. Prin această metodă, specialiștii pot identifica eventuale fracturi, fisuri sau alte traumatisme care ar fi fost provocate nu doar în momentul decesului, ci și anterior.

Potrivit apărătoarei, investigația oferă posibilitatea de a analiza în detaliu structura osoasă, dar și alte leziuni care ar putea avea importanță pentru anchetă.

În același timp, familia victimei a solicitat și efectuarea unui experiment judiciar. Mai exact, anchetatorii ar urma să reproducă circumstanțele tragediei cu ajutorul unui manechin, pentru a verifica toate ipotezele și pentru a stabili dacă femeia ar fi putut fi împinsă.


Amintim că, Ludmila Vartic a decedat în dimineața zilei de 3 martie, după ce s-a prăbușit în gol de la unul dintre etajele superioare ale unui bloc de locuit din Chișinău. Cazul a stârnit reacții puternice, după ce în spațiul public au apărut informații potrivit cărora femeia ar fi fost victima unor abuzuri și acte de violență pe parcursul mai multor ani.

După moartea soției sale, Dumitru Vartic și-a depus demisia din funcția de vicepreședinte al Consiliului Raional Hîncești. La moment, fostul funcționar public are statut oficial de învinuit în dosarul privind moartea soției sale, Ludmila Vartic. Procurorii îl cercetează pentru două capete de acuzare legate de violență în familie și determinarea victimei la tentative de suicid și ulterior la sinucidere.

Anterior, Dumitru Vartic a respins toate acuzațiile și s-a declarat nevinovat.


Citește mai departe

topul săptămânii