Moldova
/VIDEO/ Ambulanță în misiune, implicată în accident pe o stradă din capitală
Ambulanță în misiune, implicată în accident, în capitală. În zonă s-au format ambuteiaje. Totul a avut loc în prima jumătate a zilei de 6 mai, în jurul orei 10.30 pe strada Sarmizegetusa din sectorul Botanica.
Imaginile de la fața locului au fost plasate pe o rețea de socializare, în acestea se vede autospeciala medicilor, cu partea din față deteriorată, iar celălalt autoturism are avariată bara de protecție din spate.
Contactat telefonic, ofițerul de presă de la poliția Capitalei, Natalia Stati, a declarat că echipajul medical se afla în misiune, deplasându-se spre un pacient cu girofarul și semnalul sonor conectate. Din fericire, în urma coliziunii, nimeni nu a fost rănit.
Spre pacientul care aștepta ambulanța a fost direcționat un alt echipaj medical.
Oamenii legii au pornit o anchetă, iar șoferul care va fi găsit vinovat va fi sancționat cu amendă de 1500 de lei și se va alege cu 6 puncte de penalizare.
Moldova
Moldovean decedat în Polonia: Bărbatul și-a pierdut viața într-un grav accident de circulație.
Un cetățean al Republicii Moldova în vârstă de 27 de ani, și-a pierdut viața într-un grav accident rutier produs în noaptea de 4 spre 5 august, în capitala Poloniei. Tragedia s-a produs pe o stradă din Varșovia, în apropierea aeroportului și a unui showroom auto, o zonă cunoscută de localnici ca loc de întâlnire pentru motocicliști și pasionații de mașini de mare viteză.
Potrivit informațiilor oferite de Poliția din Varșovia, în accident au fost implicate două motociclete, conduse de un moldovean de 27 de ani și un cetățean ucrainean de 31 de ani. Din motive care urmează să fie stabilite în cadrul anchetei, cele două vehicule s-au ciocnit violent.
Impactul a fost extrem de puternic. Motociclistul moldovean a suferit leziuni incompatibile cu viața și a fost declarat decedat la fața locului. În urma coliziunii, motocicleta acestuia a fost proiectată la câteva zeci de metri distanță. Celălalt motociclist a fost grav rănit și transportat de urgență la spital pentru îngrijiri medicale.
Potrivit unor martori citați de presa poloneză, unul dintre participanții la accident ar fi circulat pe o singură roată cu puțin timp înainte de impact. Deocamdată, această informație nu a fost confirmată oficial și face parte din verificările efectuate de anchetatori.
Poliția poloneză a deschis o anchetă și continuă cercetările pentru a stabili cu exactitate circumstanțele în care s-a produs tragedia.





Moldova
/VIDEO/ Vandalismul la el „acasă”: Două cazuri de distrugere a bunurilor publice din capitală, înregistrate în câteva zile.
Actele de vandalism asupra bunurilor publice din Chișinău continuă, iar autoritățile spun că astfel de fapte nu vor rămâne nepedepsite. În ultimele zile au fost înregistrate cel puțin două cazuri, iar în ambele situații Poliția a fost sesizată pentru identificarea persoanelor implicate și tragerea lor la răspundere.
Primul caz a avut loc în Parcul „Alunelul”, unde sistemul de vaporizare instalat pentru perioada caniculară a fost vandalizat la doar patru zile după ce a fost pus în funcțiune. Potrivit Preturii sectorului Buiucani, trei minori au deteriorat instalația prin acțiuni iresponsabile. Sistemul a fost reparat și repus în funcțiune, iar autoritățile anunță că vor depune o plângere la Poliție. Reprezentanții Preturii amintesc că investiția a fost realizată din bani publici și îi îndeamnă pe cetățeni să respecte bunurile destinate întregii comunități.
Un alt caz a fost surprins de camerele de supraveghere din pasajul subteran de pe strada Ciuflea, la intersecția cu bulevardul Ștefan cel Mare și Sfânt. Imaginile arată cum o persoană deteriorează intenționat o cameră video, iar ulterior sunt distruse și mai multe plăci de teracotă de pe peretele pasajului. Primăria Chișinău a sesizat organele de drept, care urmează să stabilească toate circumstanțele și identitatea persoanelor implicate. Elementele deteriorate vor fi reparate în cel mai scurt timp.
Potrivit Codului Penal, deteriorarea intenționată a bunurilor publice poate fi sancționată cu amendă de până la 42.500 de lei, muncă neremunerată în folosul comunității de până la 200 de ore sau, în funcție de gravitatea prejudiciului și circumstanțele faptei, până la 1 an de închisoare.
Moldova
Minor trimis după gratii: A fost condamnat la închisoare pentru distribuirea drogurilor.
Un minor din Edineț a ajuns după gratii pentru trafic de droguri, după ce ar fi fost implicat în vânzarea substanțelor interzise prin metoda „ascunzișurilor”.
Adolescentul a fost condamnat la 4 ani și 6 luni de închisoare, fiind acuzat că în perioada 2024–2025, ar fi procurat substanțe narcotice prin aplicația Telegram, după care le-ar fi distribuit pe teritoriul raionului Edineț. Drogurile erau ascunse în diferite locuri, iar consumatorii primeau indicații despre unde să le găsească.
În urma acțiunilor de urmărire penală, oamenii legii au descoperit 63 de pachețele cu substanță de tip PVP, cu o greutate totală de aproape 24 de grame. Expertiza a confirmat că este vorba despre o substanță stupefiantă.
În fața magistraților, minorul și-a recunoscut vina. Acesta a declarat că a acceptat să se implice în această activitate pentru a obține bani și și-a exprimat regretul pentru faptele comise.
Instanța a decis condamnarea lui la 4 ani și 6 luni de detenție într-un centru pentru minori și tineri. În plus, i-a fost interzis, pentru o perioadă de 4 ani, să desfășoare activități legate de circulația drogurilor.
Sentința nu este definitivă și poate fi atacată cu apel.
-
Moldova6 zile în urmăTânăr înecat în Nistru: Victima se afla la scăldat împreună cu câțiva prieteni.
-
Moldova2 zile în urmăAccident mortal la Orhei: Două persoane au murit după un impact frontal între o mașină și un autocar plin cu pasageri.
-
Moldova6 zile în urmă/VIDEO/ La un pas de suicid: Un tânăr a amenințat că se aruncă în gol de la etajul 16. A fost salvat de pompieri.
-
Moldovao zi în urmăAccident mortal în Chișinău: Un motociclist de 25 de ani, ucis într-un impact în lanț.
-
Moldova6 zile în urmăVecin cu intenții meschine: Un bărbat, condamnat după ce a drogat fosta vecină cu ajutorul unui desert.
-
Moldova6 zile în urmăLichidat după 24 de ore: Incendiul uriaș de la depozitul din Chișinău a fost stins.
-
Moldova3 zile în urmăȚara arde la propriu: zeci de hectare de vegetație au fost mistuite de flăcări în mai multe raioane.
-
Moldova6 zile în urmăImpact nocturn în capitală: Un motociclist a ajuns la spital după ce a intrat în coliziune cu o mașină.
