Moldova
Trei suicide într-o singură zi.
Este vorba despre un bărbat și două femei care și-au pus capăt zilelor în decursul zilei de cinci septembrie.
Doi bărbați și o femeie și-au pus capăt zilelor pe parcursul zilei de cinci septembrie. Două dintre cele trei persoane s-au strangulat, iar una s-a împușcat.Tragediile au avut loc , în raioanele Ștefan Vodă, Criuleni și Ialoveni.
În primul caz este vorba despre un tânăr în vârstă de 35 de ani. Trupul neînsuflețit al acestuia a fost găsit în propria locuință din localitatea Ștefănești, raionul Ștefan Vodă, în noaptea de vineri spre sâmbătă. Tânărul a murit, după ce și-a tras în cap un glonte de calibrul 16 mm dintr-o armă de model IJ-18 pe care o deținea ilegal.
Cel de-al doilea caz de suicid a avut loc sâmbătă dimineață, în jurul orei 06:20, în localitatea Cimișeni, din raionul Criuleni. Este vorba despre un bărbat în vârstă de 40 de ani a cărui cadavru a fost găsit spânzurat într-un copac.
Cea de-a treia tragedie a fost înregistrată în jurul orei 08:15, în localitatea Răzeni, din raionul Ialoveni. Aici este vorba despre o femeie de 41 de ani care s-a strangulat și a lăsat un bilețel de adio prin care își cere iertare de la copii pentru gestul său.
În toate cele trei cazuri oamenii legii au inițiat anchete pentru a stabili toate circumstanțele în care s-au produs tragediile, dar și pentru a stabili motivul care a stat la baza acestor gesturi.
Amintim că, vineri, 4 septembrie, un bărbat de 40 de ani a murit, după ce s-a aruncat în gol de la etajul șase al unui bloc de locuințe de pe strada Albișoara, din municipiul Chișinău.
Moldova
/VIDEO/ Petrecere cu fum și flăcări: O terasă de vară a fost făcută scrum, la Tohatin.
Petrecere cu fum și flăcări, la Tohatin. Zeci de oameni s-au pomenit cu planurile date peste cap, după ce terasa de vară a unui local a fost cuprinsă de foc.
Incendiul a izbucnit în seara zilei de 17 august. Speriați, martorii au alertat serviciul de urgență, iar la fața locului au fost trimise cinci echipaje de pompieri și salvatori.
Când au ajuns echipajele IGSU, flăcările cuprinseseră deja terasa. Salvatorii au intervenit pentru a opri extinderea incendiului. Arderea a fost localizată la ora 20:00 și lichidată complet jumătate de oră mai târziu.
În urma incendiului, terasa de vară, cu o suprafață de 144 de metri pătrați, a ars în totalitate.
Din fericire, nimeni nu a fost rănit.
Deocamdată nu este clar de la ce a pornit incendiul. Cauza și toate circumstanțele urmează să fie stabilite.
Potrivit IGSU, în ultimele 24 de ore, salvatorii și pompierii au intervenit în 107 situații de risc.
Moldova
/VIDEO/ Fără permis, dar cu tupeu: Șofer cu dreptul de a conduce suspendat, amendat după ce a încălcat, din nou, RCR.
Lipsa permisului auto nu l-a încurcat să calce, din nou, pe aceeași greblă. Un șofer s-a ales cu amendă, după ce a devenit „vedetă” pe rețelele de socializare. Mai exact, Inspectoratul Național de Securitate Publică s-a autosesizat după apariția în spațiul public a unor imagini în care un conducător auto este surprins încălcând regulile de circulație.
Incidentul a avut loc la 17 august, pe bulevardul Decebal din Chișinău. În urma verificărilor, polițiștii de patrulare au identificat șoferul, un bărbat de 53 de ani.
Oamenii legii au stabilit că acesta avea dreptul de a conduce vehicule suspendat. Chiar și în aceste condiții, bărbatul ar fi urcat la volan și ar fi continuat să circule, ignorând restricția impusă.
Șoferul a fost documentat pentru crearea unei situații de accident, precum și pentru conducerea unui vehicul în condițiile în care dreptul de a conduce îi era suspendat.
Poliția atrage atenția că asemenea abateri nu reprezintă doar încălcări ale legislației, ci pot crea situații periculoase pentru ceilalți participanți la trafic. O manevră efectuată greșit sau conducerea unui vehicul de către o persoană care nu are dreptul legal de a conduce poate avea consecințe grave.
Cazul urmează să fie examinat conform legislației.
Moldova
/VIDEO/ Cerșetorie cu regie: Polițiștii au mai „vindecat” doi cerșetori care mimau probleme locomotorii.
Cerșetorie cu regie, la colț de stradă. Încă doi bărbați s-au însănătoșit ca prin minune, după ce au dat ochii cu polițiștii Batalionului de Patrulare și Reacționare Operativă.
De această dată, oamenii legii au observat doi bărbați, de 42 și 56 de ani, care apelau la mila trecătorilor, pretinzând că au dizabilități și folosindu-se de scaune cu rotile pentru a obține bani.
Situația a atras atenția polițiștilor, iar în urma discuțiilor cu aceștia, ambii bărbați s-au ridicat din scaunele cu rotile și ar fi urcat pe propriile picioare în autospeciala poliției.
În urma celor constatate, ambii au fost sancționați contravențional.
Poliția reamintește că apelarea la mila publicului prin metode înșelătoare este ilegală și poate atrage răspundere conform legislației în vigoare. Oamenii legii recomandă cetățenilor să fie atenți atunci când oferă bani persoanelor care cerșesc și să sesizeze poliția în cazul în care observă situații suspecte.
-
Moldova5 zile în urmă/VIDEO/ Au ascuns 7 milioane de la stat: Mai multe companii din domeniul construcțiilor s-ar fi eschivat de la plata impozitelor.
-
Moldova5 zile în urmăIncident grav cu foc de armă în apropiere de Congaz: Un tânăr a ajuns la terapie intensivă.
-
Moldova5 zile în urmă/VIDEO/ Accident cu cinci mașini pe Viaduct: În urma impactului violent, două persoane au ajuns la spital.
-
Moldova5 zile în urmă/VIDEO/ Furt de 155 de mii de lei: Un minor de 16 ani este suspectat că a furat un ATV din capitală.
-
Moldova5 zile în urmă/VIDEO/ Contrabandiști moldoveni, prinși în România în urma destructurării a două rețele: Au fost efectuate 60 de percheziții în țara vecină.
-
Moldova2 zile în urmăUn camion a ajuns pe contrasens și s-a izbit de un microbuz de rută, la Ungheni: 15 pasageri, la spital.
-
Moldova5 zile în urmă/VIDEO/ Iresponsabilitate la cote maxime: Șoferița care a lăsat un copil să iasă prin geamul mașinii aflate în mers, prinsă și amendată.
-
Moldova2 zile în urmăCopil de 3 ani, implicat în accident: Mașina în care se afla micuțul, lovită din spate de un alt vehicul, la Bănești.
